سه‌شنبه 1 حوت|اسفند 1396 برابر با 20 فبروری 2018

آمریکا در تلاش افزایش نیروهایش در افغانستان 23 ثور|اردیبهشت 1396

 

رییس استخابارات ایالات متحدۀ آمریکا در گزارشی به کمیتۀ استخابارات مجلس سنای این کشور وضعیت امنیتی افغانستان را در سال جاری و در سال 2018  میلادی نگران کننده خواند که این موضوع نگرانی مردم افغانستان را نیز بر انگیخته است.

برخی از آگاهان نظامی می‌گویند که مقام‌های آمریکایی برای تطبیق راهبرد جدید کشورشان و افزایش نیروهای این کشور در افغانستان، چنین نگرانی‌های را مطرح می‌کنند.

به گفتۀ این آگاهان، راهبرد جدید آمریکا در بارۀ افغانستان به رییس جمهور این کشور فرستاده شده و آقای ترامپ باید در هفتۀ روان در بارۀ تأیید و یا تغییر این راهبرد تصمیم بگیرد تا آیندۀ جنگ در افغانستان روشن شود.

کابل‌خان تدبیر، آگاه نظامی به سلام‌وطندار می‌گوید، مقام‌های امنیتی آمریکا خواهان افزایش نیروهای‌شان در افغانستان  هستند و به این علت تلاش دارند ترامپ را قانع سازند که به ادامۀ حضور نظامی این کشور در افغانستان و افزایش نیروهای‌شان موافقت کند.

عتیق‌الله امرخیل، از دیگر آگاهان نظامی می‌گوید، اگر وضعیت افغانستان در حال بدترشدن است و جنگ در بیشتر مناطق ادامه دارد، آمریکا به جای هشدار دادن، جلو آن را بگیرد و لانه‌های تروریستان را هدف قرار دهد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که به دلیل فعالیت 20 گروه تروریستی در کشور و حمایت استخابارات منطقه از این گروه‌ها، جنگ در کشور ادامه خواهد داشت، اما نیروهای امنیتی کشور توانایی کنترل و مدیریت اوضاع را دارند.

این بار نخست نیست که استخبارات آمریکا از بدترشدن وضعیت افغانستان خبر می‌دهد، در سال‌های گذشته نیز آمریکا و دیگر کشورها از گسترش جنگ و نا امنی‌ها خبر دادند، اما وضعیت آنقدر نگران کننده نمی‌شد که آنان هشدار می‌دادند.