آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

گشایش نشست «یک‌کمربند، یک‌راه» در چین 24 ثور|اردیبهشت 1396

 

بیجینگ پایتخت چین امروز (یک‌شنبه) میزبان بزرگ‌ترین نشست پروژۀ اقتصادی راه ابرایشم زیر نام «یک‌کمربند، یک‌راه» برای دو روز است که در این نشست همایون رسا، وزیر تجارت و صنایع به نماینده‌گی از افغانستان اشتراک کرده است.

به نقل از رسانه‌های چینی شی‌جینگ پینگ، رییس‌جمهور چین هنگام گشایش پروژۀ «یک‌کمربند، یک‌راه» این پروژه را در بخش اقتصادی و ترانزیتی با اهمیت خوانده می‌گوید که ساخت‌وساز این راه به سود تمامی مردم جهان است.

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان نیز برگزاری این نشست را برای عملی‌کردن طرح «یک‌کمبربند، یک‌راه» و رشد اقتصادی کشور ارزنده می‌دانند.

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، با عملی‌شدن این پروژه زمینه‌های خوبی بازرگانی و ترانزیتی در کشور فراهم می‌شود و کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی را با کشورهای غربی و اروپایی پیوند می‌دهد. او می‌گوید، این پروژه از سوی کشور چین عملی می‌شود که بیش از 20 کشور جهان در آن سهیم دارند.

مسؤولان اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان می‌افزایند، با عملی‌شدن این پروژه، در هزینه‌های واردات و صادرات کالاهای بازرگانی کشور کاهش می‌آید و این کالاها در زمان اندک به دیگر کشورها همچنان صادر می‌شود.