شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

ماجرای درگیری مهاجران افغانستان و کُردها در ترکیه 27 ثور|اردیبهشت 1396

 

از روز گذشته تاکنون تصویرهایی از پناهجویان افغانستان در ترکیه با سیمای خون‌آلود در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. بر بنیاد خبرنامۀ سفارت افغانستان برای ترکیه، در نتیجۀ درگیری پناهجویان افغانستان در این کشور و شهروندان ترک یک پناهجوی افغانستان کشته شده است.

بر پایۀ اطلاعات خبرنامه، این رویداد در منطقۀ سلطان غازی استانبول رخ داده است.

به دنبال این درگیری، حکومت ترکیه 300 شهروند سوری، 200 شهروند پاکستانی و 30 شهروند افغانستانی که مدرک اقامت نداشته‌اند را بازداشت کرده و بررسی‌های بیشتر این قضیه از سوی پولیس آغاز شده است.

اما عارف فرهمند، شهروند افغانستان در ترکیه که در نزدیکی محل رخداد زنده‌گی می‌کند به سلام‌وطندار می‌گوید، درگیری نخست میان یک پناهجوی افغانستان و یک شهروند کُرد آغاز شد و به کشته‌شدن شهروند کُرد انجامید.

آفای فرهمند می‌گوید، پس از این رویداد ده‌ها تن از کُردها به منطقۀ مهاجرنشین سلطان غازی حمله می‌کنند و در نتیجه دست‌کم 30 تن کشته شده‌اند و 50 تا 60 تن دیگر زخمی.

این مهاجر افغانستان در ترکیه می‌افزاید که پولیس هم از عهده مهار افراد کُرد بر نیامده و ساعاتی میان نیروهای امنیتی و این افراد نیز درگیری جریان داشته است.

گفته می‌شود، اکنون وضعیت بهبود یافته، اما مهاجران افغانستان از خانه‌های‌شان ممنوع‌الخروج شده‌اند.

سلطان غازی در غرب استانبول یکی از مناطقی است که مهاجران سوری، پاکستانی و افغانستانی در آن بودوباش دارند، اما شمار مهاجران افغانستان بیشتر از پاکستانی‌ها و سوری‌ها است.