پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

نشست کشورهای اسلامی در عربستان؛ ایران دعوت نشد 31 ثور|اردیبهشت 1396

 

نشست سران کشورهای اسلامی در عربستان سعودی به هدف مبارزه با تروریسم و افراطیت با حضور نماینده‌گان 54 کشور اسلامی برگزار شد، اما از ایران برای حضور در این نشست دعوت نشده است.

آگاهان به این باورند که عدم حضور ایران در نشست سران کشورهای اسلامی تأثیرات منفی را در پی خواهد داشت.

توفان وزیری، آگاه سیاسی در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، ایران در کنار این که حمایت روسیه را دارد، برای شیعه‌های منطقه نیز از ارزش به سزایی برخوردار است و در این اواخر از لحاظ امنیتی و اقتصادی نیز به خودبسنده‌گی رسیده است، اما دعوت نکردن ایران دستاوردهای این نشست را متأثر می‌سازد.

فیض‌الله جلال، از دیگر آگاهان سیاسی نیز این نشست را مهم خوانده می‌گوید، این نشست درست زمانی برگزار می‌گردد که شرق میانه و برخی از کشورهای اسلامی درگیر جنگ هستند.

آقای جلال می‌افزاید که رییس جمهور آمریکا نیز در این نشست اشتراک کرده و یک‌بار دیگر در برابر داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اعلام مبارزه می‌کند، اما عدم حضور ایران در این نشست تأثیرات منفی دارد و نتایج آن را با پرسش روبه‌رو می‌سازد.

جمال‌الدین بدر، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که اختلافات عربستان و ایران برای جهان اسلام یک مصیبت است. به گفتۀ او، ایران در امور دیگر کشورها مداخله دارد و عربستان نیز در تلاش تقویت موقفش در منطقه است.

این آگاه سیاسی می‌افزاید، ایران در موجودیت عربستان که نقش مهمی در جهان اسلام دارد، نمی‌تواند دستاوردی از این گونه نشست‌ها داشته باشد.

گفتنی‌ست که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز در این نشست اشتراک دارند.