شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

شکوۀ بازرگانان از مالیات سنگین و تأخیر قراردادهای معادن 1 جوزا|خرداد 1396

 

شماری از بازرگانان و صنعت‌کاران در کابل می‌گویند که تأخیر در قراردادهای معادن، وضع مالیات سنگین، کم‌بود زمین و انرژی برق آنان را زمین گیر کرده است.

وزارت معادن و پترولیم و اتاق‌های تجارت و صنایع، امروز (دوشنبه) نشست «چالش‌ها و فرصت‌های بخش صنایع استخراجی» را برای بررسی و رسیده‌گی به مشکلات شرکت‌های استخراج معدن برگزار کرد.

خان‌جان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت و صنایع در این نشست از حکومت می‌خواهد از صنایعی که مواد خام آن در کشور پیدا می‌شود و قابلیت رشد دارد، پشتی‌بانی کند. به باور او، این کار سبب ایجاد فرصت‌های شغلی می‌شود.

آقای الکوزی پیچیده‌گی روند تدارکات را علت‌ توقف و تأخیر در قراردادهای معادن می‌داند.

حیات‌الله نصرت عزیزی، رییس اتحادیه صنعت سنگ افغانستان از طرح وزارت مالیه/دارایی برای افزایش عواید انتقاد می‌کند و می‌گوید که مالیات سنگین و کم‌بود زمین و برق سبب کندی فعالیت‌های صنعتی‌ شده است.

نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و صنایع می‌گوید، آنان برای حل مشکلات بازرگانان و صنعت‌کاران، طرح تعدیل قانون معادن را روی دست دارند تا در روند تدارکات قراردادها سهولت به میان آید.

سرپرست وزارت معادن و صنایع می‌افزاید، این وزارت کمیسیونی را ایجاد کرده تا در باره سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در بخش معادن تصمیم بگیرد.

مقام‌های وزارت معادن و صنایع، از تمام مسؤولان شرکت‌های معدن‌کار می‌خواهند شرکت‌های خود را با جزییات ماشین‌آلات و توانایی کارمندان‌شان در این وزارت ثبت کنند تا هنگام بستن‌ قرارداد با این شرکت‌ها دچار مشکل نشوند.