پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

حمایت ناتو از روند صلح افغانستان و باورمندی به توانایی نیروهای امنیتی 3 جوزا|خرداد 1396

 

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو می‌گوید که آنان از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنند، اما در برابر تهدیدات هراس‌افگنان خواهند ایستاد.

به گفتۀ دبیرکل ناتو، نقش جنگی ناتو در افغانستان پایان یافته و 13 هزار نیروی این سازمان اکنون به نیروهای امنیتی افغانستان آموزش و مشوره می‌دهند تا این نیروها در برابر هراس‌افگنان بجنگند.

دبیرکل ناتو که در یک نشست خبری یک روز پیش از نشست سران اعضای این سازمان در بروکسل سخنرانی می‌کند، می‌افزاید که این سازمان در جریان چندین سال گذشته بیش از 350 هزار نیروی افغانستان را آموزش داده‌اند و به باور آنان، ظرفیت و توانایی نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یافته است و این نیروها توانایی دفاع از کشور را دارند.

به گفتۀ آقای استولتنبرگ، مأموریت ناتو در افغانستان مشوره‌دهی، کمک و آموزش نیروهای امنیتی است و فرق این سازمان با ائتلاف جهانی داعش این است که عملاً در جنگ حضور ندارد.

دبیرکل ناتو همچنان به ضعف نیروی هوایی افغانستان اشاره می‌کند و می‌گوید، تلاش می‌کنند توانایی این نیروها را افزایش دهند.

ناتو قرار است ماه آینده دربارۀ چه‌گونه‌گی حضور سربازهایش در افغانستان تصمیم بگیرد.

استولتنبرگ به سروصداها مبنی بر کمک مسکو به طالبان نیز اشاره کرده می‌گوید، چنین گزارش‌هایی به آنان نیز رسیده است، اما تاکنون به مدرکی در این مورد دست نیافته‌اند. او می‌گوید، ناتو نمی‌خواهد با مسکو درگیر شود و این سازمان حامی دفاع گروهی است.

ینس استولتنبرگ می‌افزاید، ناتو نظارت هوایی را در بحیرۀ سیاه افزایش خواهد داد و این سازمان در این حوزه بزرگ‌ترین مأموریت‌هایش را انجام می‌دهد. او تأکید می‌کند: «این سازمان ظرفیت و توانایی هرگونه واکنش را دارد.»

دبیرکل ناتو در این نشست می‌گوید که آنان برای شکست داعش متعهداند و از ائتلاف جهانی ضد داعش حمایت می‌کنند.

استولتنبرگ می‌افزاید که چه‌گونه‌گی دفاع گروهی، افزایش نیروهای آمریکایی و تعهد این کشور برای حضور نظامی در اروپا از دیگر بحث‌های آنان در نشست فردا خواهد بود.

به گفتۀ ینس استولتنبرگ، این سازمان حدود 40 هزار نیروی واکنش سریع دارد و چهل واحد ناتو در بحیرۀ سیاه و شرق اروپا مستقراند.

دبیرکل ناتو تأکید می‌کند که هدف این سازمان توانمندسازی کشورها برای دفاع از خود است و ناتو برای دست‌یابی به این هدف از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

او می‌افزاید، آمریکا روز گذشته بودجۀ دفاعی خود را اعلام کرد که حاکی از افزایش نیروهای ایالات متحده در شرق اروپاست و این افزایش نیرو، حضور ناتو را بیش از پیش پررنگ می‌کند.

به گفتۀ استولتنبرگ، افزایش حضور نظامی آمریکا در اروپا یک نیاز است.

دبیرکل ناتو با اشاره به انفجار روز گذشته بر یک سالن کنسرت در منچسترِ بریتانیا از اعضای این سازمان می‌خواهد، از ارزش‌ها و جامعۀ باز و آزاد حمایت کنند. او خطاب به مردم می‌گوید که از چنین حملاتی نترسند و از آزادی‌های‌شان لذت ببرند.

یک انفجار بامداد روز گذشته در شهر منچسترِ بریتانیا دست‌کم 20 کشته و 50 زخمی برجا گذاشت. ساعاتی پس از این رویداد داعش مسؤولیت این حمله را برعهده گرفت.

این انفجار واکنش‌های تند جهانی را به همراه داشت و موجب شد ترزا می، نخست‌وزیر این کشور که درگیر رقابت پارلمانی ۲۰۱۷ بود، تمام فعالیت‌های انتخاباتی خود را به حال تعلیق درآورد.