پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

ناتو به ایتلاف جهانی ضد داعش پیوست 4 جوزا|خرداد 1396

 

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو امروز (پنج‌شنبه) در نشستی در بروکسل اعلام کرد که ناتو برای نابود ساختن داعش به ایتلاف جهانی ضد این گروه می‌پیوندد. او می‌گوید، ناتو در جنگ برابر داعش متعهد است.

دبیر کل ناتو، ایجاد هماهنگی برای نابودی گروه داعش، فراهم‌سازی هواپیماهای جنگی، برآورده ساختن نیازمندی‌ نفت را از دیگر اهداف پیوستن ناتو به ایتلاف ضد داعش می‌داند.

به گفتۀ آقای استولتنبرگ، ناتو قصد نابودی داعش را دارد و با این که به ایتلاف جهانی ضد داعش می‌پیوندد، اما در جنگِ مستیقم دخیل نیست. او می‌گوید: «ما به ایتلاف جهانی ضد داعش می‎پیوندیم بدون این که در عملیات‎های زمینی شرکت کنیم.»

 دبیر کل ناتو می‌گوید که آنان در نشست امروزی‌شان روی ایجاد مرکز شریک‌سازی اطلاعات استخباراتی  نیز توافق خواهند کرد.

ناتو با ایتلاف جهانی ضد داعش درست زمانی می‌پیوندد که هم‌اکنون داعش در بیشتر ولایت‌های افغانستان حضور فعال دارد و هرازگاهی در برابر نیروهای امنیتی به مبارزه می‌پردازند.

دبیر کل ناتو وضعیت افغانستان را نگران کننده خوانده می‌گوید، هنوزهم در این کشور چالش‌های هراس‌افگنی و داعش وجود دارد. او می‌گوید، با این که ماموریت جنگی ناتو در افغانستان تمام شده است، اما به خاطر آموزش و افزایش ظرفیت‌ نیروهای امنیتی در افغانستان می‌مانند.

او تأکید می‌کند که ماموریت جنگی را در افغانستان از سر نخواهند گرفت.

آقای استولتنبرگ می‌گوید، حال نیروهای امنیتی افغانستان ظرفیت مبارزه در برابر گروه‌های تروریستی را دارند.

روز پیش نیز دبیر کل ناتو تأکید داشت که نقش جنگی ناتو در افغانستان پایان یافته است، اما 13 هزار نیروی این سازمان مصروف آموزش و مشوره برای نظامیان افغانستانی اند.