پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

ترامپ: مشکل مزمن ناتو عدم پرداخت سهم اعضا است 5 جوزا|خرداد 1396

 

رییس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا در نخستین دیدار خود با مقام‌های نظامی ناتو تروریسم، مهاجرت و تهدیدات از جانب روسیه را از جمله موضوعاتی خواند که نیازمند جلب تمرکز و منابع مالی این سازمان اند.

ترامپ ناوقت روز پنج‌شنبه در مراسمی که برای یادبود قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در بروکسل برگزار شد، می‌گوید که ناتو در سال‌های آینده باید به صورت گسترده‌یی بر تروریسم، مهاجرت و تهدیدات از سوی روسیه تمرکز کند.

دونالد ترامپ همچنان می‌گوید، در گفت‌وگو با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو و اعضای این ائتلاف با صراحت کامل از لزوم پرداخت سهمی عادلانه از سوی کشورهای عضو ناتو و ضرورت پای‌بندی آن‌ها به تعهدات مالی سخن گفته است.

ترامپ با اتهام ۲۳ کشور عضو ناتو به عدم پرداخت سهم عضویت، مواضع پیشین خود را در خصوص سهمیۀ مالی اعضای ناتو تکرار کرد. او در این باره می‌گوید، در جریان هشت سال گذشته، آمریکا بیش از مجموع منابع مالی پرداخت‌شده از سوی سایر اعضای ناتو، هزینۀ اقدامات‌ دفاعی کرده است.

رییس جمهور آمریکا می‌افزاید، ناتو در سال ۲۰۱۶ با کسر بودجۀ ۱۱۹ میلیارد دالری روبه‌رو شد که دلیل آن، عدم پای‌بندی اعضای این ائتلاف به پرداخت دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود به ناتو است.

آمریکا پیش از این از ائتلاف نظامی ناتو خواسته بود تا در مقابله با تروریسم نقش پررنگ‌تری داشته باشد.

تأکید آمریکا بر ناتو برای پرداخت سهم دو درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی اعضای این سازمان پس از آن می‌شود که روز گذشته این سازمان به درخواست واشنگتن مبنی بر اشتراک در ائتلاف جهانی ضد داعش به رهبری آمریکا لبیک گفت.