پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

مجلس: با نکوهش دردی دوا نمی‌شود، یکی باید پاسخ‌گو باشد 10 جوزا|خرداد 1396

 

انفجار امروز در مرکز شهر کابل واکنش نماینده‌گان مجلس را برانگیخت. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست امروز از بدترشدن اوضاع امنیتی در پایتخت انتقاد می‌کنند و می‌گویند، حمله‌های انتحاری و انفجاری روزانه از شهروندان کشور قربانی می‌گیرند، اما مسؤولان امنیتی برای جلوگیری از این حمله‌ها بی‌تفاوت اند.

نظیفه ذکی، عضو مجلس نماینده‌گان حملۀ امروز در منطقۀ وزیرمحمداکبرخان شهر کابل را پرسش‌برانگیز می‌داند و می‌گوید، مسؤولان امنیتی باید در این باره به مردم پاسخ دهند.

خانم ذکی می‌گوید، در چهارسمت منطقۀ وزیرمحمداکبرخان پاسگاه‌ها و کمربندهای امنیتی و قطعات وزارت داخله وجود دارند، اما چه‌گونه موترِ پُر از مواد انفجاری به این منطقه رسیده است.

فوزیه کوفی، عضو دیگر مجلس با انتقاد از حکومت می‌گوید، حکومت و مسؤولان امنیتی به جز نکوهش‌، کاری دیگری برای جلوگیری از این گونه حمله‌ها انجام نمی‌دهند. او می‌گوید، در برابر تمام قتل‌هایی که هر روز در کشور به وقوع می‌پیوندد، یکی باید پاسخ‌گو باشد.

اما رمضان بشردوست، نمایندۀ مردم کابل می‌گوید، نیروهای امنیتی نمی‌توانند موترهای شیشه سیاه، موترهای بی‌شماره و موترهای دارای شماره‌های عجیب‌وغریبی چون «و.ج» را بازرسی کنند.

به گفتۀ بشردوست، این موترها مربوط وزیران، وکیلان و جنرالان است و اگر نیروهای پولیس آن‌ها را بازرسی کند، از کار برکنار می‌شوند.

در انفجار امروز موتربمب‌گذاری‌شده در سرک 17ام وزیرمحمداکبرخان، تاکنون بیش از 80 تن جان باخته‌اند و 347 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

منطقۀ وزیرمحمداکبرخان، یکی از محله‌های اعیان‌نشین مرکز کابل ا‌ست. ارگ ریاست جمهوری، دفترهای بسیاری از نهادهای خارجی و سازمان‌های جهانی مستقر در کابل و سفارت‌های آمریکا، ناروی، کانادا و تاجیکستان نیز در این منطقه موقعیت دارند.