پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

واکنش نهادهای ملی و بین‌المللی به تیراندازی نیروهای امنیتی در کابل 13 جوزا|خرداد 1396

 

 

پس از آن که اعتراضات شهروندان افغانستان روز گذشته در رویارویی با نیروهای پولیس در کابل به خشونت کشید و 6 کشته و دست‌کم 10 زخمی برجا گذاشت، واکنش‌‌های تندی را به دنبال داشت.

سازمان عفو بین‌الملل با نشر اعلامیه‌یی خواهان به دادگاه‌کشاندن عاملان تیراندازی و کشتار معترضان دیروز شده است. عفو بین‌الملل می‌گوید، تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان به هیچ نحوی توجیه‌پذیر نیست.

در این خبرنامه همچنان آمده است: «استفادۀ کشنده و شدید از نیروهای پولیس علیه معترضانی که در پی یکی از مرگبارترین حملات در کابل دست به تظاهرات زده بودند، بیانگر بی‌حرمتی مقام‌های دولت به جان مردم است.»

سازمان ملل متحد نیز واکنش نیروهای امنیتی در برابر شهروندان معترض را نکوهش کرده است. تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می‌افزاید: «خشونت‌های بیشتر مشکلی را حل نمی‌کند.»

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین نیز با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید که تظاهرات حق شهروندان افغانستان است و باید نیروهای امنیتی امنیت معترضان را تأمین می‌کردند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم کشتار معترضان از سوی نیروهای امنیتی را نکوهش می‌کنند و آن را غیرقابل قبول می‌دانند. این کمیسیون می‌گوید، باید عاملان تیراندازی به مظاهره‌کننده‌گان شناسایی شده و به دادگاه معرفی شوند.

یک رویداد مهیب انفجاری روز چهارشنبه در منطقۀ وزیرمحمداکبرخانِ کابل حدود 80 کشته و بیش از 460 زخمی برجا گذاشت.

این رویداد سبب شد فردای آن روز ده‌ها تن از باشنده‌گان کشور در اعتراض به ناکارآیی حکومت به خیابان‌ها بریزند، اما این شهروندان با تیراندازی و واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.