پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

ارگ: از جمعیت دعوت نکردیم 14 جوزا|خرداد 1396

 

رویداد انفجاری روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته در چهاراه زنبق، برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکننده‌گان روز جمعه و همچنان انتحارهای پی‌هم در مراسم خاک‌سپاری سالم ایزدیار، فرزند علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا فضای کابل را آشفته و ناامن ساخته است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان درست چند ساعات بعد از حملات انتحاری ‌پی‌هم در مراسم خاک‌سپاری پسر معاون مجلس سنا که در آن دکتر عبدالله عبدالله، امرالله صالح، صلاح‌الدین ربانی و شمار دیگری از سران جمعیت حضور داشتند، نشست اضطراری را شکل داد.

اعضای جمعیت نیز انفجارهای پی‌هم در مراسم خاک‌سپاری سالم‌ ایزدیار را حمله بر این حزب خوانده و اعلام کردند که دعوت رسمی ارگ ریاست جمهور برای گفت‌وگو در بارۀ رویدادهای اخیر را رد کردند.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که ارگ ریاست جمهوری از جمعیت دعوتی نکرده است.

به گفتۀ آقای مرتضوی، صلاح‌الدین ربانی و عطامحمد نور از اعضای رهبری جمعیت در حکومت سهیم اند و رییس جمهور چه‌گونه با آنان گفت‌وگو کند.

جمعیت اسلامی در نشست اضطراری‌شان هیأت 10 نفری را برای گفت‌وگو با دکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت به هدف دانستن موقف آن که در کنار مردم  می‌ماند و یا با کسانی که در خونریزی مردم دست دارند، هم‌دست می‌شود، گماشت.  

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی به سلام‌وطندار می‌گوید که دکترعبدالله عبدالله از مردم و در میان مردم است.

به گفتۀ آقای فیصل، آنان از این موضوع اطلاعی ندارند. اما رییس اجرایی امروز با اعضای جمعیت اسلامی دیدار کرد و در این دیدار موقف‌ش را نیز روشن ساخته است.

اما جاوید فیصل در مورد موقف و تصمیم این نشست جزییاتی در دست نمی‌دهد.

در اعلامیۀ جمعیت اسلامی همچنان آمده است که آنان مسؤولیت‌ دارند تا در چنین شرایطی در کنار مردم ایستاده، به خواست‌های خانواده‌های قربانیان گوش داده و با فریاد بر حق آنان هم‌صدایی کنند.

در بخش دیگر این اعلامیه آمده است که جمعیت در بارۀ راه‌کار عملی، تطبیق خواسته‌های برحق مردم و مبارزه با ترور و توطیه تصمیم جدی می‌گیرد.