پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

خواست جمعیت از حکومت؛ اتمر و دیگر مقام‌های امنیتی برکنار شوند 15 جوزا|خرداد 1396

 

حزب جمعیت اسلامی افغانستان، خواهان برکناری مشاور شورای امنیت ملی و مقام‌های نهادهای امنیتی کشور است. این حزب امروز در نشستی خبری در پیوند به رویدادهای خونین اخیر در کابل، موقف‌اش را اعلام کرد.

صلاح‌الدین ربانی سرپرست حزب جمعیت اسلامی افغانستان در این نشست، حمله‌های مرگبار اخیر در پایتخت را نابخشودنی می‌خواند و از حکومت وحدت ملی می‌خواهد هرچه زودتر باید محمدحنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی و مسؤولان نهادهای امنیتی و دفاعی را برکنار کند.

آقای ربانی، برکناری مشاور شورای امنیت ملی، مسؤولان نهادهای امنیتی، گماشتن شخصیت‌های قابل پذیرش مردم را به جای آنان، پی‌گیری شفاف رویدادهای خونین اخیر و به دادگاه کشاندن عاملان و دستور دهنده‌گان این رویدادها را از خواست‌های مشخص این حزب از حکومت عنوان می‌کند.

صلاح‌الدین ربانی، هرچند می‌گوید که شماری از حلقه‌ها در نهادهای امنیتی با هراس‌افگنان در تفاهم و هم‌دستی قرار دارند، اما از کسی نامی نمی‌برد.

آقای ربانی، تأکید کرده می‌گوید که مسؤولان نهادهای امنیتی توانایی تأمین امنیت شهروندان کشور را ندارند و سران حکومت باید برای تأمین امنیت گام‌های عملی‌یی را بردارند.

شاه‌حسن مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، با کسانی که در تأمین امنیت کوتاهی کرده‌اند برخورد قانونی صورت می‌گیرد، اما در بارۀ برکناری مشاور شورای امنیت پاسخ روشنی نمی‌دهد.

آقای مرتضوی، می‌گوید که مسؤولان نهادهای امنیتی تازه اند و باید برای‌شان فرصت بیشتر داده شود.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر این خواست‌های‌شان به گونۀ جدی از سوی حکومت عملی نشوند، با احزاب سیاسی دیگر در کشور برای تغییر مثبت اوضاع امنیتی تصامیم لازم را خواهند گرفت.