پنج‌شنبه 2 حمل|فروردین 1397 برابر با 22 مارچ 2018

نتایج نشست صلح کابل بعدأ معلوم می‌شود 17 جوزا|خرداد 1396

 

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی رییس جمهور غنی در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار، هدف پروسۀ کابل را اجماع دیدگاه مشترک جهانی در امر مبارزه با تروریسم، راه‌کارهای برای آوردن صلح در افغانستان، استفاده از فرصت‌های اقتصادی برای ثبات و شریک ساختن نگرانی‌های امنیتی با کشورهای اشتراک کننده‌، عنوان می‌کند.

به گفتۀ سخنگوی رییس جمهور، نتایج  نشست پروسۀ کابل آنی نیست و به مرور زمان و در نشست‌های بعدی به دست خواهد آمد. او می‌گوید، اشتراک کننده‌گان نشست پروسۀ کابل تروریسم را تهدید جهانی دانسته و توافق کردند که برای نابودی آنان متحدانه عمل کنند.

اما برخی از کارشناسان و نماینده‌گان مجلس به این باورند که تلاش‌های حکومت در بخش مبارز با تروریسم و آوردن صلح در افغانستان استقبال شود.

آنان می‌گویند که پروسۀ کابل، امیدهای برای رسیدن به صلح را افزایش می‌دهد.

فردوس کاوش، آگاه سیاسی در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، تلاش‌ها برای رسیدن به صلح باید داومدار باشد و باید قدرت‌های منطقه‌یی‌ و جهانی افغانستان را حمایت کنند.

منورشاه بهادری، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، افغانستان باید از فرصت‌های به وجود آمده برای رسیدن به صلح و ثبات استفادۀ بهینه را ببرد. او می‌گوید که حکومت در پالیسی‌اش دوست و دشمن را به گونۀ واضع تعریف کند.

نخستین نشست پروسۀ کابل برای آوردن صلح در کشور در حالی زیر تدابیر شدید امنیتی در پایتخت برگزار شد که از یک هفته به این‌سو در نتیجۀ حمله‌های هراس‌افگنانه در کابل و برخی از ولایت‌ها صدها تن کشته و زخمی شده اند.