شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

دبیرکل سازمان ملل حامل پیام افغانستان به شورای امنیت 24 جوزا|خرداد 1396

 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد که امروز (چهارشنبه) در یک سفر غیرمنتظرۀ یک روزه وارد افغانستان شد و با سران حکومت، مقام‌های امنیتی و بیجاشده‌گان داخلی دیدار و گفت‌گو کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از دیدار با سران حکومت وحدت ملی در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که قرار است نگرانی‌های سران حکومت وحدت ملی را به شورای امنیت سازمان ملل انتقال دهد، این که این نگرانی‌ها شامل چی چیزهای می‌شود چیزی نمی‌گوید.

اما پیش از این سران حکومت وحدت ملی بارها از مداخلات پاکستان در امور افغانستان و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان نگرانی کرده است.

حکومت افغانستان هرازگاهی ادعا می‌کند که در پیوند به این ادعاهایش اسنادی در دست دارد و باید این اسناد از سوی شورای امنیت سازمان ملل بررسی شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکال سازمان ملل متحد می‌گوید، در مورد مدارک دست‌داشتۀ افغانستان علیه پاکستان، شورای امنیت سازمان ملل تصمیم خواهد گرفت، اما بهتر است که افغانستان و پاکستان تنش‌های‌شان را با تقویت همکاری و از مجرای گفت‌وگو حل کنند.

به گفتۀ دبیرکل سازمان ملل متحد، در این اواخر افغانستان و پاکستان شاهد رویدادهای وحشت‌ناکی بودند و حال زمان آن است که متحد شوند.

آقای گوترش می‌افزاید که افغانستان در کنار تروریستان داخلی با گروهای تروریستی بیرونی نیز درگیر است. او می‌گوید، جنگ فعلی افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه‌حل آن صلح است.

دبیرکل سازمان ملل از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهد که  به ندای صلح گوش داده و به پروسۀ صلح بپیوندند. او همچنان اعلام می‌کند که سازمان ملل در امر مبارزه با تروریسم در کنار افغانستان است و از برنامه‌های صلح‌جویانۀ آن حمایت می‌کند.