آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

آغاز به کار نخستین کارخانۀ صنایع دستی زنان در غور 26 جوزا|خرداد 1396

 

صنایع‌دستی یکی از هنرهای‌ست که بانوان کشور درکنار کارهای خانه به آن بلدیت دارند و تلاش می‌کنند تا از این طریق در اقتصاد خانه و زنده‌ نگهداشتن این صنعت سهیم باشند.

اما در واپسین سال‌ها نبود بازار مناسب، سنت‌های ناپسند در کشور سبب شده است که زنان از این صنعت دور مانده و خانه‌نشین شوند.

ولایت غور نیز یکی از ولایت‌های‌ست که افکار ضد زنان و ممانعت برای حضورشان در جامعه وجود دارد، اما به تازه‌گی یک کارخانۀ تولید صنایع‌دستی برای زنان در این ولایت آغاز به‌ کار کرده تا بتواند زمنیۀ کار را برای بانوان غوری فراهم سازد.

اسماعیل رسا، مسؤول این کارخانه در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار هدف از ساخت این کارخانه را رشد صنایع قالین‌بافی و دیگر صنایع‌دستی در کشور عنوان می‌کند و می‌گوید، آنان با ساخت این کارخانه برای 150 بانو زمنیۀ کار را فراهم کرده‌اند.

به گفتۀ آقای رسا، آنان تلاش دارند تا چند ماه آینده برای بیش از 500 تن دیگر نیز زمنیه کار را فراهم سازند.

بانوان کارگر این کارخانه که به کارهای تولید فرآورده‌های‌دستی مشغول اند می‌گویند که اکنون کار آنان رونق گرفته است.

فرزانه مدیر عمومی این کارخانه می‌گوید که صنایع تولیدی‌شان شامل مهره‌دوزی، خامک‌دوزی، شال و غیره می‌شود که در این اواخر بازار خوبی داشتند.

بی‌بی هوا، یک‌تن از کارگران این کارخانه می‌گوید که پیش از ساخت این کارخانه در خانه‌های‌شان بیکار بودند و حال زنان از درآمد صنایع‌دستی‌ خانواده‌های‌شان را کمک مالی می‌کنند.

معصومه انوری، رییس امور زنان غور ایجاد کارخانۀ تولید صنایع دستی را در این ولایت گامی برای کاریابی زنان عنوان می‌کند. او می‌گوید، پیش از این نیز تلاش‌ها برای رشد تولید صنایع‌دستی در غور وجود داشت، اما نتیجۀ خوبی درپی نداشته است.

پیش از این بانوان هنرپیشه در غور از نبود بازار برای فروش صنایع‌دستی‌شان شکایت داشتند و از حکومت خواهان ایجاد بازار مشخصی برای فروش تولیدات‌شان شده بودند.