شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

حقوق بشر: خشونت در برابر کودکان افزایش یافته است 30 جوزا|خرداد 1396

 

مسؤولان کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گویند که بر بنیاد بررسی تازۀ آنان خشونت در برابر کودکان نسبت به گذشته افزایش یافته است. آنان می‌گویند، به گونۀ‌ میانگین 300 هزار کودک به کارهای شاقه در کشور مشغول اند.

ثریا صبح‌رنگ، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (سه‌شنبه) حین بیان یافته‌های این بررسی می‌گوید، آنان این بررسی را در بارۀ خشونت در برابر کودکان انجام داده‌اند و از کودکان 12 تا 18 سال در این مورد پرسیده‌اند.

به گفتۀ بانو صبح‌رنگ، یافته‌های این بررسی نشان می‌دهد، 38 درصد کودکان به این باورند که بیشتر خشونت‌ها از سوی خانواده‌ها انجام می‌شود، 13 درصد کودکان هم خشونت‌ها را به مکاتب نسبت داده‌اند و برخی دیگر باور دارند که خشونت با آنان در محیط کار و جامعه صورت می‌گیرد.

بانو صبح‌رنگ می‌گوید که این بررسی در 28 ولایت با 5700 کودک بگونه رودررو انجام شده که 58 درصد آنان پسر و 42 درصد دیگرشان دختر هستند.

در بخشی از گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که در یک‌سال گذشته برخی از کودکان هنگام سفر به کشورهای همسایه در مرزهای تورخم، اسلام‌قلعه و زرنج گونه‌های از تجاوزجنسی، بدرفتاری و لت‌وکوب را تجربه کرده‌اند.

نجیب‌الله زدران، مسؤول هماهنگی کودکان کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که بررسی مشترک آنان با وزارت کار و امور اجتماعی و ادارۀ یونسف نشان می‌دهد که نزدیک به 3000 کودک در افغانستان مشغول کارهای‌شاقه‌ اند.

مسؤولان کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گویند که حکومت بدلیل درگیر بودن با تنش‌های سیاسی و مشکلات امنیتی، کودکان را فراموش کرده است.