سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

قلعه‌های باستانی هلمند در آستانۀ نابودی 1 سرطان|تیر 1396

 

پنجاه درصدِآثار باستانی هلمند در بخش‌های دور دست این ولایت در آستانۀ نابودی قرار دارند. هلمند یکی از ولایت‌های‌ دارای صدها قلعۀ تاریخی‌ست که یکی از این قلعه‌ها، قلعۀ تاریخی بُست می‌باشد، اما این قلعه و برخی از قلعه‌های دیگر این ولایت در حال نابودی اند.

شماری از باشنده‌گان هلمند به سلام‌وطندار می‌گویند که آثار و آبدات تاریخی در بیشتر بخش‌های هلمند یا نابود شده‌اند و یا در حال فروریختن قرار دارند. آنان مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند را در این باره به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

محمدنبی، باشندۀ هلمند می‌گوید، در قلعۀ بُست و دیگر بخش‌هایی که آثار باستانی وجود دارند، مردم در زمین‌های آن به کشت و کار پرداخته اند.

عبدالولی، یک باشندۀ دیگر هلمند از دولت می‌خواهد تا به مردم اجازه ندهد که از زمین‌های اطراف آثار باستانی برای کشاورزی کار بگیرند.

شماری از فعالان مدنی هلمند نیز دولت و به ویژه ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت را برای نگهداری آثار باستانی و آبدات تاریخی به کم کاری متهم می‌کنند. حافظ‌احمد نصرت، فعال مدنی می‌گوید، دولت باید برای نگهداری بخش‌های تاریخی در هلمند به گونۀ جدی توجه کند.

اما مسؤولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند می‌گویند که  بیشتر بخش‌های باستانی این ولایت در گذشته‌ها نابود شده‌اند.

فریداحمد فرهنگ، رییس اطلاعات و فرهنگ هلمند می‌گوید، آرامگاه شهزاده‌حسین در زمان حکومت حامد کرزی رییس جمهور پیشین بازسازی شد، اما نهادهای که مسؤول نگهداری این آثار اند هیچ‌توجهی به این مناطق نکرده اند.

آقای فرهنگ می‌گوید، بخش‌هایی تاریخی که زیر ادارۀ دولت است تا 85 درصد بازسازی شده‌اند، اما آن بخش‌های که زیر ادارۀ دولت نیست تا 50 درصد نابود شده‌اند.

رییس اطلاعات و فرهنگ هلمند می‌افزاید، سال آینده کار بازسازی قلعۀ بُست و زیارت علامه‌ابن‌حبان، را آغاز خواهند کرد.