آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

غنی به طالبان: برای پیوستن به صلح وقت زیادی ندارید 4 سرطان|تیر 1396

 

طالبان برای پذیرفتن صلح زمان زیادی ندارند. رییس جمهور محمداشرف غنی، امروز پس از ادای نماز عید سعید فطر که با حضور مقام‌های بلندپایۀ دولتی در ارگ برگزارشد، به طالبان هشدار داده می‌گوید که برای پذیرفتن صلح زمان زیادی ندارند.

رییس جمهور به طالبان می‌گوید که اگر افغان هستند باید به روند صلح بپیوندند، در غیر آن از سوی نیروهای امنیتی سرکوب خواهند شد.

آقای غنی می‌گوید:«صلح خواست ما است؛ اما شرایط ما در این خصوص واضح‌ می‌باشد، به افراد مسلح که هر روز از مردم قربانی می‌گیرند به گونۀ واضح می‌گویم که وقت زیادی ندارید، اگر افغان هستید پس بیایید برای صلح در غیر آن سرکوب می‌شوید.»

به گفتۀ آقای غنی، طالبان و پشتی‌بانان‌شان تنها اند، اما حکومت افغانستان از پشتی‌بانی و همکاری‌های جهانی برخوردار است.

رییس جمهور غنی در بخشی از سخنانش رسیده‌گی به خانواده‌های قربانیان نیروهای امنیتی و قربانیان حمله‌های هراس‌افگنی را از اولویت‌های حکومت می‌داند و از کارکردهای نیروهای امنیتی نیز ستایش کرد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور تأکید کرده می‌گوید که هراس‌افگنی مرز نمی‌شناسد و از جهانیان می‌خواهد که در برابر این پدیده دست‌به‌دست هم دهند.

افغانستان در ماه رمضان امسال گواه چندین رویداد هراس‌افگنانه در ولایت‌های کابل، پکتیا، خوست، هرات و هلمند بود که در این حمله‌های 231  تن کشته و بیش از 810 تن دیگر زخمی شدند.

در این ماه 4 مسجد در ولایت‌های کابل، هرات، پکتیا و لوگر نیز هدف حمله‌های انتحاری و تفنگداران ناشناس قرار گرفتند.