شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

رویدادهای ترافیکی در روزهای عید؛ 3 کشته و 273 زخمی 7 سرطان|تیر 1396

 

در روزهای عید در نتیجۀ رویدادهای ترافیکی در ولایت‌های هرات و کندهار، 3 تن کشته و بیش از 273 تن دیگر زخمی شدند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی شفاخانۀ حوزه‌یی هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، در نتیجۀ رویدادهای ترافیکی در روزهای عید سعید فطر در این ولایت، 2  تن جان باخته و 169 تن دیگر زخمی شدند. آقای شیرزی می‌گوید که از آغاز امسال تاکنون در نتیجۀ رویدادهای ترافیکی در هرات، 15 تن جان باخته و بیش از 1000 تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفتۀ مسؤولان شفاخانۀ حوزه‌یی هرات، 65 زخمی به شمول جوانان و نوجوانان از درگیری‌های خیابانی نیز در روزهای عید به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

دکتر محمدقاسم، سر طبیب شفاخانۀ حوزه‌یی کندهار نیز می‌گوید که در روزهای عید یک کشته و 104 زخمی به شمول زنان و کودکان از رویدادهای ترافیکی برای درمان به این شفاخانه آورده شده‌اند. به گفتۀ او، 42 کودک، 7 زن و 56 مرد مشمول این زخمیان اند که وضعیت صحی 12 تن آنان نگران کننده است.

بیشتر این رویدادهای ترافیکی در شهر و ولسوالی‌های کندهار از سوی افراد موتر سایکل سوار رخ داده‌ و مسؤولان شفاخانۀ حوزه‌یی کندهار تیزرانی و بی‌توجهی راننده‌گان به قوانین ترافیکی را از علت‌های این رویدادها عنوان می‌کنند.

شماری از باشنده‌گان کندهار، از مدیریت ترافیک این ولایت می‌خواهند تا برای افراد زیر 18 سال و کسانی که جواز راننده‌گی ندارند اجازه نشستن پشت فرمان را ندهد.

اما محمدالله‌خان، مدیر ترافیک کندهار از خانواده‌ها می‌خواهد تا به آن فرزندان‌شان که هنوز 18 ساله نشده‌اند و یا جواز ندارند اجازه راننده‌گی ندهند.

مسؤولان مدیریت ترافیک کندها می‌گویند، با اجازه ندادن به کسانی که جواز ندارند و جلوگیری از تیزرانی توانسته‌اند امسال آمار تلفات رویدادهای ترافیکی را در ولایت کاهش دهند.