شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

اتفاقات پس از عروسی؛ عروس خوش قدم یا بد قدم؟ 7 سرطان|تیر 1396

 

بسیاری از خانواده‌ها به ویژه در بخش‌های روستایی کشور، اتفاقات و رویدادهایی را که همزمان با نامزدی و عروسی دختران جوان رخ می‌دهند، تعیین کننده سیاه‌بختی و سپیدبختی نوعروسان می‌دانند.

شماری از فعالان حقوق زن در غزنی می‌گویند که باورهای نادرست و خرافاتی در جوامع سنتی گسترش یافته و زنده‌گی شماری از زنان را سیاه کرده است.

فرزانه‌، فعال حقوق زن در غزنی پدیده خوش قدمی و بد قدمی را سرنوشت‌ساز تازه عروسان می‌داند و به ‌سلام‌وطندار می‌گوید که این باورها در افکار مردم این ولایت به ویژه زنان ریشه‌ دوانیده است.

به‌ گفتۀ او، از آغاز روز نامزدی تا هفته‌های نخست عروسی هر اتفاق بدی که در خانوادۀ داماد رخ بدهد به تازه عروس‌شان نسبت می‌دهند و آن را از بخت سیاه تازه عروس‌ میدانند و اتفاقات خوب را به فال نیک گرفته از بخت بلند پسرشان می‌خوانند.

خانم فرزانه می‌گوید که این گونه باور‌های سنتی بر زنده‌گی مشترک زنان پیامدهای منفی‌یی می‌گذارند.

خاطره سلطانی، یکی دیگر از فعالان حقوق زن در غزنی نیز  می‌گوید که زنان عضو خانوادۀ داماد با تبلیغات منفی در برابر تازه عروسان، برخوردهای مردان را جهت می‌دهند که این کار خشونت‌های خانواده‌گی، طلاق‌دادن و حتا خودکشی را در پی دارد.

خانم سلطانی، این گونه باور‌های سنتی را برخاسته از کم‌سوادی خانواده‌ها می‌داند و می‌گوید که هنوز، زمینۀ مبارزه با این گونه باورهای خرافاتی فراهم نشده و به همین علت بسیاری از جوانان مجرد می‌مانند.

فوزیه کاکر، مدیر حقوق ریاست امور زنان غزنی از افزایش آمارهای خشونت و طلاق در این ولایت ابراز نگرانی کرده می‌گوید که شمار زیادی از زنان قربانی این گونه باورهای سنتی می‌شوند و آنان همه روزه سرگرم حل این مشکلات اند.

اما محمدهاشم انوری، عالم دین در غزنی، خوش قدم و بد قدم خواندن تازه عروس را مغایر تمامی آموزه‌های اسلامی می‌داند و می‌گوید که  تمامی اتفاقات از سوی خدا است و هیچ‌گاهی یک تازه عروس سبب تغییر تقدیر شده نمی‌تواند.