شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

هشدار یونیسف در پیوند به افزایش مرگ‌ومیر کودکان در جهان 8 سرطان|تیر 1396

 

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در گزارش تازه‌اش هشدار داده می‌گوید، تا زمانی که جهان در عرصۀ کاهش مرگ‌ومیر کودکان به گونۀ سریع اقدام نکند، تا پایان سال 2030 میلادی نزدیک به 70 میلیون کودک پیش از رسیدن به سن 5 ساله‌گی زنده‌گی‌‌شان را از دست خواهند داد.

انتونی لیک، رییس اجرایی ادارۀ یونیسف می‌گوید، سرمایه‌گذاری روی کودکان نادار سبب می‎شود تا با مصرف‌کردن هر دالر زنده‌گی‌های بیشتر نجات داده شوند.

به گفتۀ او، سرمایه‌گذاری در بخش صحت و ادامۀ زنده‌گی کودکان و جوامعی که بیشتر محروم اند، نیازمند توجه بیشتر به ارزش پولی که در این عرصه به مصرف می‌رسد، می‌باشد.

بر بنیاد آمارهای این گزارش کشورهای افغانستان، بنگلادیش و مالاوی در ردیف کشورهای قرار دارند که دارای میزان بلند مرگ‌ومیر کودکان زیر 5 سال اند، اما در میان سال‌های 1990 تا 2015 میلادی، مرگ کودکان زیر 5 سال در افغانستان تا 50 و در کشورهای بنگلادیش و مالاوی تا 74 درصد کاهش داشته است.

اما مسؤولان وزارت صحت پیش از این گفته بودند که افغانستان یکی از کشورهایی‌ست که هنوز هم دارای بالاترین میزان مرگ‌ومیر کودکان زیر 5 سال در جهان است. افغانستان از نظر مرگ‌و‌میر کودکان در جهان در ردۀ شانزدهم قرار دارد.

رییس اجرایی ادارۀ یونیسف می‌گوید که سرمایه‌‍‌گذاری عادلانه در بخش بهداشت کودکان سبب خواهد شد تا زنده‌گی‌های بیشتری نجات داده شوند و با نجات کودکانی که شانس بیشتر در فراگیری دانش و کسب درآمد دارند، چرخ فقر در نسل‌های آینده، متوقف شود.

در بخشی این گزارش آمده است، آمارهایی که به تازه‌گی از 51 کشور به دست آمده‌اند نشان می‌دهند؛ کشورهایی که نزدیک به 80 درصد تمام رویدادهای مرگ‌ومیر کودکان را دارا اند، سرمایه‌گذاری در این جوامع اثرگذارتر از جوامع مرفه بوده و در این کشورها زنده‌گی 1.1 میلیون کودک نجات داده شده که 85 درصد آن در جوامع نادار بوده‌اند.