شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

آموزش «خلافت اسلامی» از سوی داعش در مکاتب جوزجان 8 سرطان|تیر 1396

 

یک منبع امنیتی در ولسوالی درزاب که نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود به سلام‌وطندار می‌گوید، گروه داعش در 16 مکتبی که در ساحۀ حاکمیت این گروه قرار دارد، نصاب‌آموزشی خلافت‌ اسلامی را آموزش داده و در کنار شست‌وشوی مغزی، استفاده از اسلحۀ گونه‌گون، اعدام، کشتار و سربریدن را نیز به کودکان آموزش می‌دهند.

او می‌گوید، داعش در تلاش است که با آموزش خلافت اسلامی از طریق نسل تازه، اهداف خودشان را عملی کنند.

مسؤولان محلی ولسوالی درزاب جوزجان نیز با ابراز نگرانی از وضعیت بد امنیتی این ولسوالی می‌گویند که داعش به آموزگاران و بزرگان محل هشدار داده‌ است که آنان حقوق آموزگاران را می‌پردازند و آموزگاران ناگزیرند که دانش‌آموزان را بر اساس نصاب‌درسی این گروه آموزش دهند، در غیر آن مطابق به قانون خلافت اسلامی، مجازات می‌شوند.

بازمحمد داور، سرپرست ولسوالی درزاب جوزجان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار این خبر را تأیید می‌کند و می‌گوید، گروه داعش در بارۀ نصاب تعلیمی خلافت اسلامی اطلاعیۀ نشر کرده و در این اطلاعیه از خانواده ها دعوت شده است که کودکان‌شان را در مکتب‌های زیر حاکمیت آنان بگذارند، تا آموزش ببینند.

اما عبدالحی یشین، ریس معارف جوزجان می‌گوید که تاکنون چنین گزارشی از ولسوالی درزاب به آنان نرسیده است.

او می‌گوید، معارف نهاد و ادارۀ حکومتی، نه سیاسی و نه هم نظامی‌ست.

پیش از این نیز سلام‌وطندار گزارشی تحقیقی‌یی را نشر کرد که هراس‌افگنان اوزبیکستانی برای انجام حمله‌های انفجاری و انتحاری‌شان از دانش‌آموزان این ولسوالی سرباز گیری می‌کنند.

بر بنیاد این گزارش، گروه داعش تاکنون برای 200 تا 300 دانش‌آموز در قوش‌تپۀ چه‌گونه‌گی انجام حمله‌های انتحاری و ماین‌سازی را آموزش داده‌اند.