آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

نشست دو ساعتۀ چرخ‌بال ایرانی در منطقۀ تحت تصرف طالبان 10 سرطان|تیر 1396

 

مقام‌های محلی در فراه از نشست یک چرخ‌بال‌ ایرانی در مناطق تحت تصرف طالبان خبر می‌دهند. به گفتۀ آنان، این چرخ‌بال حوالی ساعت دوی نیمه‌شب جمعه، وارد خاک افغانستان شده و در ولسوالی قلعۀ‌کاهِ فراه نشست کرده است.

جمیله امینی، رییس شورای ولایتی این ولایت می‌گوید، بر بنیاد گزارش‌های ابتدایی، این چرخ‌بال دو ساعت نشست داشته و برای طالبان جنگ‌افزار و پول رسانده است.

به گفتۀ بانو امینی، ساعاتی پس از نشست چرخ‌بال ایرانی، حملات طالبان بر دو پاسگاه در نزدیکی این ولسوالی شدت گرفت و در نتیجۀ درگیری طالبان با نیروهای امنیتی، 3 سرباز جان باخته و 3 تن دیگر زخمی شده‌اند.

رییس شورای ولایتی فراه نگران همکاری ایران با طالبان است و از حکومت می‌خواهد تا خواستار قطع ارتباط تهران با طالبان شود.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه هم در این رابطه می‌گوید، این خبر از منابع مردمی به گوش آنان رسیده و تحقیقات در این زمینه آغاز شده است. مهری، حملۀ طالبان به دو پاسگاه را تأیید می‌کند، اما می‌گوید که تاکنون اطلاعات دقیق در بارۀ ارتباط چرخ‌بال ایرانی با تشدید حملات طالبان در این ولایت در دست نیست.

اقبال بایر، سخنگوی پولیس فراه نیز حملۀ طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی را تأیید می‌کند، اما می‌گوید، در این زدوخورد 6 سرباز و 5 طالب کشته شده‌اند و 9 تن از افراد طالبان زخمی.

محمود افخمی رشیدی، سرکنسول ایران در ولایت هرات اما می‌گوید، این کشور با افغانستان مرزهای دوستی دارد و هرگز در خاک افغانستان، مخالفان این کشور را حمایت نمی‌کنند.

این نخستین بار نیست که چرخ‌بال‌هایی وارد حریم هوایی افغانستان شده و در مناطق تحت تصرف طالبان نشست می‌کنند.

به تاریخ 18 ثور/اردبیهشت امسال دو چرخ‌بال در مناطق تحت تصرف طالبان در سرپل فرود آمدند. 12 روز بعد از این رویداد نیز یک چرخ‌بال ناشناس در منطقه‌یی که زیر سلطۀ طالبان در بغلان بود برای 20 دقیقه نشست کرد.

مقام‌های محلی نشست این چرخ‌بال‌ها را تأیید کردند، اما از محموله و هدف نشست آن‌ها هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست.