آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

آیا ایتلاف سیاسی برای نجات افغانستان راه حل است؟ 10 سرطان|تیر 1396

 

آیا ایتلاف برای نجات افغانستان، اوضاع کشور را تغییر خواهد داد؟ شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند، در شرایطی که افغانستان از هر سو دچار آسیب‌ و فشار است ایجاد این ایتلاف، بار حکومت را سنگین‌تر می‌سازد.

به باور این آگاهان، در حال حاضر افغانستان در شرایطی قرار دارد که هر روز سطح ناخشنودی شهروندان از حکومت بیشتر می‌شود، ناامنی‌ها گسترش می‌یابد و به همین دلیل ایجاد ایتلاف برای نجات افغانستان سبب افزایش فشار بیشتر بر حکومت می‌شود.

اسحاق اتمر، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید که آوردن هرگونه تغییر در شرایط کنونی، اوضاع کشور را بحرانی‌تر خواهد کرد و به زیان دولت می‌انجامد. به گفتۀ آقای اتمر، حکومت باید برای جلوگیری از بدترشدن اوضاع با سران این ایتلاف تازه وارد گفت‌وگو شود.

امین حیدری، دیگر آگاه سیاسی نیز می‌گوید که حکومت برای مهارکردن اوضاع کنونی و تضادهای قومی و سیاسی باید با ایتلاف برای نجات افغانستان وارد تعامل شود.  

همچنان این آگاهان سیاسی، ایتلاف افراد از درون نظام را کاری نادرست می‌دانند و می‌گویند، سران این ایتلاف در گام نخست باید از مقام‌های‌شان کنار بروند و پس از آن ایتلاف کنند.

اما شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که ایتلاف برای نجات افغانستان، باید طرح‌های بدیل بیرون‌رفت از اوضاع کنونی را به حکومت ارایه کند. به گفتۀ آقای مرتضوی، همه کسانی که در ساختار حکومت وحدت ملی حضور دارند، در دستاوردها و نارسایی‌های حکومت به گونۀ یکسان شریک اند.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به ریاست اجرایی که نخواست نامش افشا شود به سلام‌وطندار می‌گوید که رییس جمهور غنی، یکی از مشاروانش را برای گفت‌وگو و برگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری، به ترکیه فرستاده است.

هفتۀ گذشته جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و والی بلخ در انقره، پایتخت ترکیه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند و پس از رأی‌زنی‌های سیاسی چند روزه ایتلافی را زیر نام ایتلاف برای نجات افغانستان ایجاد کردند.