آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

فرمان شلیک به معترضان را «گل‌نبی احمدزی» صادر کرده بود 10 سرطان|تیر 1396

 

یک نوار صوتی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، نشان می‌دهد که گل‌نبی احمدزی، فرمانده تعلیق‌شدۀ گارنیزیون کابل، دستور شلیک به معترضان رستاخیز تغییر را صادر کرده است. در این نوار صوتی آقای احمدزی به حسن‌شاه فروغ، فرمانده تعلیق‌شدۀ پولیس کابل دستور می‌دهد که اگر معترضان در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند «بر آن‌ها شلیک کنند.»

در بخشی از این نوار صوتی، گل‌نبی احمدزی به حسن‌شاه فروغ دستور می‌دهد که در صورت مقاومت معترضان، نیروهای پولیس ابتدا با موتر آب‌پاش و سپس با شلیک گلوله به آن‌ها حمله کنند.

حسن‌شاه فروغ، فرمانده تعلیق‌شدۀ پولیس کابل نیز در این نوار صوتی آمر حوزۀ دهم امنیتی شهر کابل را تهدید می‌کند که اگر معترضان را دستگیر و خیمه‌های‌شان را جمع‌آوری نکند «دیگر آمر این حوزه نیست.»

اما گل‌نبی احمدزی به سلام‌وطندار می‌گوید، نمی‌داند این صدا چه‌گونه ثبت شده‌ است و صحت این نوار را نمی‌تواند تأیید کند.

حسن‌شاه فروغ این نوار صوتی را ساخته‌گی و جعلی می‌داند و می‌گوید: «نشر چنین نوارهایی از لحاظ سیاسی مناسب نیست.»

روز چهارشنبه (10 جوزا/خرداد) کابل شاهد انفجاری مهیب بود. این رویداد حدود 150کشته و دست‌کم 500 زخمی برجا گذاشت. این انفجار سبب شد تا یک روز پس از آن ده‌ها تن از شهروندان به جاده‌ها بیایند و خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و دیگر مقام‌های ارشد امنیتی شوند. اما در نهایت اعتراض به خشونت گرایید و نیروهای امنیتی به روی راهپیمایان آتش گشودند؛ در نتیجه 6 تن از معترضان کشته شدند و حدود 10 تن دیگر زخمی.

داستان این‌جا ختم نشد. یکی از این معترضان سالم ایزدیار، فرزند علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا بود. فردای آن روز نیز در مراسم تشییع جنازۀ سالم ایزدیار که مقام‌های ارشد حکومتی در آن حضور داشتند، چندین حملۀ انفجاری رخ داد. این حمله نیز تلفاتی به دنبال داشت؛ 6 کشته، 87 زخمی.

به دنبال آن معترضان با برپایی خیمه‌های تحصن در شهر کابل نسبت به این اقدام نیروهای امنیتی اعتراض کردند. سرانجام نیروهای امنیتی شب 29 جوزای برای برچیدن خیمه‌های تحصن، بر معترضان حمله‌ور شدند؛ در نتیجۀ این حمله 2 معترض کشته شدند و 8 تن زخمی.

در همین زمینه

برخورد نیروهای امنیتی با معترضان؛ 6 کشته و بیش از 10 زخمی

2 کشته و 8 زخمی؛ نتیجۀ برچیدن خیمۀ معترضان از سوی پولیس کابل