شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

مردم غزنی در برابر داعش مسلح می‌شوند 11 سرطان|تیر 1396

 

مقام‌های محلی در غزنی می‌گویند که نگرانی‌ها از حملۀ داعش به ولسوالی جاغوری سبب شده تا آنان طرح تجهیز مردم محل را به حکومت مرکزی بفرستند.

عبدالکریم متین، والی غزنی به سلام‌وطندار می‌گوید که یگانه راه موثر برای تأمین امنیت غزنی طرح تجهیز مردم منطقه است. به گفتۀ او، تجربه نشان داده است که نیروهای امنیتی و خارجی در تأمین امنیت ناتوان اند و باید مردم وارد میدان شوند.

متین، شروع جنگ‌های قومی و فرقه‌یی را از دستور کار گروه‌های تروریستی می‌خواهند. والی غزنی می‌گوید، با این که شمار نیروهای امنیتی در این ولایت نسبت به داعش بیشتر است، اما برخی اوقات گروگان‌گیری این گروه‌ها، دست‌وپای نیروهای امنیتی را می‌بندد.

خالق‌داد اکبری، رییس شورای ولایتی غزنی نیز می‌گوید که ناامنی و گسترش فعالیت‌های گروه داعش در اطراف ولسوالی جاغوری مردم را نگران کرده است. به گفتۀ آقای اکبری، مردم نسبت به وعده‌های حکومت محلی بی‌باور شده‌اند و حاضرند در حمایت از نظام در کنار نیروهای امنیتی ایستاده شوند.

غزنی یکی از ولایت‌هایی است که گروه طالبان در آن حضور گسترده دارند. اخیراً فعالیت‌های نیروهای داعش نیز در این ولایت گسترش یافته است. شماری از فعالان مدنی غزنی یکی از عوامل عمدۀ گسترش ناامنی و جنگ در این ولایت را فساد و کارشکنی در اداره‌های دولتی این ولایت می‌دانند.