آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

حکمتیار «اجماع ملی» تشکیل می‌دهد؛ پاسخی به ائتلاف جمعیت، جنبش و وحدت 11 سرطان|تیر 1396

 

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به زودی اجماعی را برای بیرون‌رفت از مشکلات در بخش‌های امنیتی، صلح و مداخلات خارجی‌ها به راه می‌اندازد. این اجماع که با نام تفاهم ملی تشکیل می‌شود، نماینده‌گان حکومت و احزاب سیاسی را در ساختارش خواهد داشت.

نادر افغان، سخنگوی حزب اسلامی به سلام‌وطندار می‌گوید، این اجماع به زودی اعلام موجودیت می‌کند. آقای افغان می‌افزاید، در اجماع ملی، احزاب جمعیت، وحدت، شورای حراست و ثبات، جبهه نوین و تمامی شوراها و احزاب سیاسی حضور خواهند داشت.

حزب اسلامی در حالی دست به تشکیل این جریان زده است که دو روز پیش احزاب جمعیت اسلامی، وحدت و جنبش ملی اسلامی افغانستان ائتلافی را در کشور ترکیه تشکیل دادند.

آگاهان به این باورند که تشکیل جریان اجماع ملی از سوی حکمتیار برای مهار ایئلاف نجات افغانستان تشکیل شده است.

هادی میران، آگاه سیاسی به سلام‌وطندار می‌گوید، دولت افغانستان از هر حرکتی که برای کم‌رنگ‌شدن ائتلاف احزاب جمعیت، وحدت و جنبش شکل گیرد، پشتی‌بانی خواهد کرد.

آقای میران می‌افزاید، حزب اسلامی با تشکیل چنین اجماعی از سیاست‌های حکومت پشتی‌بانی کرده و از جانب دیگر به مخالفان و معترضان سیاست حکومت نیز پاسخ قاطع می‌دهد.

غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید، حضور حکومت در اجماع ملی به رهبری حکمتیار نشان می‌دهد که حکومت پایگاه مردمی خود را از دست داده است.