چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

آواره‌گان درزابی به خاطر زنده‌ماندن «کودکان‌شان را می‌فروشند» 12 سرطان|تیر 1396

 

خانواده‌های بی‌جاشده‌گان ولسوالی درزاب جوزجان با نگرانی از وضعیت بد اقتصادی‌ می‌گویند که به سرپناه و مواد خوراکی نیاز دارند. این خانواده‌ها که هفتۀ پیش از درزاب به بخش‌های امن پناه برده‌اند هشدار می‌دهند، اگر حکومت به زودترین فرصت برای آنان کمک نکند، فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

صوفی جبار، یکی از بی‌جاشده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید، وضعیت بد اقتصادی‌‌ سبب شده شماری از خانواده‌ها کودکان‌شان را به فروش برسانند. او می‌گوید، دو روز پیش یکی از خانواده‌ها کودک 6 روزه‌اش را در بدل 37 هزار افغانی به فروش رساند و با این پول آرد، برنج و دیگر نیازمندی‌هایش را تهیه کرد.

ابراهیم یکی دیگر از این بی‌جاشده‌گان، وضعیت تمامی آواره‌گان درزاب را نگران‌کننده می‌داند و خواهان توجه حکومت در این زمینه است.

بازمحمد داور، سرپرست ولسوالی درزاب جوزجان در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار تأیید می‌کند که جنگ‌های اخیر بیش از هزار خانواده را از این ولسوالی آواره کرده که تمام آنان نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند.

آقای داور با نگرانی از وضعیت بد بی‌جاشده‌گان می‌گوید که در صورت نرسیدن کمک‌، آنان تلف خواهند شد.

عبدالرحمان محمودی، معاون والی جوزجان می‌گوید، در بخش کمک‌رسانی برای بی‌جاشده‌گان مشکلاتی وجود دارد، اما به زودی به آنان سرپناه و مواد خوراکی توزیع می‌شود.

مسؤولان ریاست مهاجران و بازگشت‌کننده‌گان این ولایت نیز می‌گویند که پس از شناسایی، برای تمام خانواده‌های بی‌جاشده که از مناطق جنگ‌زده به این ولایت آمده‌اند، کمک می‌کنند.