شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

معترضان مسیر ماورای کوکچه را بسته‌اند 14 سرطان|تیر 1396

 

معترضان مسیر ماورای کوکچه را بسته‌اند. صدها معترض در ولسوالی بهارک تخار صبح امروز شاهراه تالقان که 7 ولسوالی‌ را باهم پیوند می‌دهد به روی رفت‌وآمد بسته کردند.

آنان می‌گویند، از چندی به این‌سو از حکومت خواسته اند که داش‌های خشت‌پزی در منطقۀ چایلۀ ولسوالی بهارک را ویران کند، اما حکومت محلی تاکنون به خواست‌های آنان توجهی نکرده است.

به گفتۀ معترضان، دود برخاسته از این داش‌های خشت‌پزی مردم را به بیماری‌های گونه‌گون دچار کرده و کشت‌زارهای کشاورزان را نیز آسیب رسانده است. آنان والی تخار و فرمانده پولیس این ولایت را در پیوند به این موضوع به بی‌کفایتی متهم می‌کنند.

از سوی دیگر ده‌ها تن از کارگران داش‌های خشت‌پزی با آمدن به شاهراه ماروای کوکچه خواهان بسته‌ نشدن این داش‌ها اند، آنان می‌گویند با بسته‌شدن این داش‌ها از کار بی‌کار می‌شوند.

اما خلیل عزیزی، فرمانده پولیس ولسوالی بهارک تخار می‌گوید که دادگاه استیناف این ولایت در نامه‌یی به پولیس دستور داده است که پس از عید سعید فطر تا صدور حکم دادگاه، داش‌های خشت‌پزی نباید فعالیت کنند. به گفتۀ آقای عزیزی، پولیس اجازۀ خشت‌پزی برای مالکان این داش‌ها را نداده، اما برای ویران‌کردن داش‌های خشت‌پزی به حکم قطعی دادگاه نیاز است.

در حال حاضر 4 داش خشت‌پزی در منطقۀ چایله ولسوالی بهارک فعالیت دارند و معترضان می‌گویند اگر به خواست‌های‌شان رسیده‌گی نشود این شاهراه هم‌چنان به روی رفت‌وآمد بسته خواهد ماند.

این در حالی‌ست که کارگران داش‌های خشت‌پزی نیز هشدار داده می‌گویند که اگر حکومت این داش‌ها را ویران کند، آنان نیز تظاهرات کرده و شاهراه ولسوالی‌های ماورای کوکچه را بسته خواهند کرد.