شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

فساد در کمیسیون شکایات انتخاباتی؛ تمام کارمندان از دو ولایت‌اند 14 سرطان|تیر 1396

 

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا می‌گوید، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی آلوده به فساد است. بر بنیاد یافته‌های این نهاد، کارمندان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی صرفاً از دو ولایت‌اند و حضور زنان در این اداره به شدت کم‌ است.

شمس راسخ، رییس برنامه‌های تیفا هنگام نشر یک نظرسنجی امروز می‌گوید، نبود زنان در تشکیل کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، وجود جزایر صلاحیتی متعدد در کمیسیون، عدم رعایت تناسب قومی در تشکیل و فقدان حاکمیت اصول، کارایی و توانمندی این کمیسیون را زیر پرسش قرار داده است.

محمدنعیم ایوبزاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، از 113 کارمند کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، 7 تن آنان زنان‌اند؛ آن هم در رده‌های پایین.

عزیز آریایی

عزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به سلام‌وطندار می‌گوید، این نظرسنجی و تحقیق با این که تکمیل نیست، اما قسمت‌هایی از آن حقیقت دارد.

به گفتۀ آریایی، بیشتر کارمندان این کمیسیون از کابل و میدان‌وردک هستند و چنین مشکلاتی از مدیریت پیشین این کمیسیون برای‌شان به میراث مانده است. او تأکید می‌کند که تلاش‌ها برای حل این مشکلات جریان دارد.

نظرسنجی تازۀ تیفا در مورد وجود فساد در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در حالی نشر شده که کمیسیون‌های انتخاباتی در پی جنجالی‌شدن انتخابات ریاست جمهوری 2014 با انتقادهای زیادی روبه‌رو بوده است.