آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

ارگ چرا نگران ائتلاف نجات است؟ 15 سرطان|تیر 1396

 

 

هفتۀ گذشته ترکیه میزبان مهره‌های سرخ احزاب قدرتمند افغانستان بود. جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی مردم افغانستان و جنبش ملی اسلامی افغانستان در انقره دور هم گرد آمدند و پس از رأی‌زنی‌ها ائتلاف نجات افغانستان را تشکیل دادند.

اما چند روز پس از این ائتلاف، معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی کشور عازم انقره شد. این سفر گمانه‌زنی‌هایی را به میان آورده که حکومت با دادن امتیاز به عبدالرشید دوستم، به دنبال متلاشی‌کردن ائتلاف جدید است. اعضای دفتر معاون نخست ریاست جمهوری به رسانه‌ها می‌گویند که آقای استانکزی از دوستم خواسته تا به کابل برگردد.

اما شماری از آگاهان سیاسی نگرانی‌های ارگ را برخاسته از توانایی احزاب در ایجاد شگاف میان مردم و حکومت می‌دانند.

سمیع دره‌یی، فعال سیاسی، ائتلاف نجات افغانستان را زنگ خطری برای ارگ می‌داند و می‌گوید که تمام تلاش‌های حکومت برای از هم‌ پاشیدن این ائتلاف با شکست روبه‌رو شده است. به باور آقای دره‌یی، اگر این ائتلاف پایداری خود را نگه‌دارد، می‌تواند حکومت را وادار به اصلاحات بسازد.

اما برنا صالحی، دیگر آگاه سیاسی نگرانی‌های ارگ را برخاسته از این می‌داند که این ائتلاف جنگ‌های نیابتی سیاسی میان قدرت‌های منطقه‌یی و جهانی را افزایش دهد و دوام این ائتلاف در انتخابات آینده عرصه را برای رییس جمهور غنی تنگ خواهد کرد.

به گفتۀ آقای صالحی، ارگ از سوی آمریکا نیز به خاطر ایجاد ائتلاف نجات افغانستان زیر فشار قرار دارد و رییس جمهور تلاش می‌کند که با دادن امتیاز به دوستم این ائتلاف را متزلزل سازد.

ارگ پیش از این نماینده‌گان دیگری نیز به نشانی جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست ریاست جمهوری به ترکیه فرستاده است، اما این نماینده‌گان بدون دستاورد به کابل برگشته‌اند.

شواهد چنان نشان می‌دهد که ارگ برای مهار این ائتلاف تلاش‌های زیادی را روی دست گرفته که سفر مقام‌های بلند پایۀ حکومتی بخش کوچکی از این اقدام‌ها خواهد بود. از سوی دیگر تصاویر نشرشده در صفحۀ فیس‌بوک از نشست دیروز کابینه نشان می‌دهد که چوکی آقای دوستم از این نشست حذف شده است.

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی بلخ هفتۀ گذشته در انقره، پایتخت ترکیه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند و پس از رای‌زنی‌های سیاسی چند روزه ائتلافی را زیر نام ائتلاف برای نجات افغانستان ایجاد کردند.

اکنون آوازه‌هایی وجود دارند که سران ائتلاف نجات افغانستان پس از برگشت از ترکیه از سمت‌های‌شان کنار می‌روند.