شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

انتقادها از زندان هرات؛ زندانی‌ها خطر ناک‌تر بیرون می‌شوند 16 سرطان|تیر 1396

 

برخی از مقام‌های محلی و آگاهان می‌گویند که نبود برنامه‌های بازپروری در زندان‌ها سبب می‌شود، زندانی‌های که رها می‌شوند، دوباره به جرم و جنایت رو آورند.

آنان می‌گویند، زندان جایی برای اصلاح مجرمان است، اما دیده می‌شود که بیشتر جنایت‌ کارها پس از آزادی، نیرومندتر می‌شوند.

علی کاوه، آگاه امور در گفت‌گویی به سلام‌وطندار می‌گوید، غیر معیاری بودن زندان‌ها در افغانستان، نبود برنامۀ بازپروری برای زندانی‌ها سبب می‌شود که زندانی‌ها پس از رها شدن، دوباره به جرم و جنایت رو آورده و نیرومندتر شوند.

به گفتۀ او، ترحم و گذشت بیش از حد حکومت، فرمان‌های مناسبتی و بخشش جرایم از مشکلات دیگری‌ست که سبب می‌شود، مجرم‌ها پس از رهایی جسورتر شوند.

این انتقادها پس از آن بالا می‌گیرند که اخیرأ مقام‌های امنیتی در هرات گفته‌اند، بیشتر افرادی را که در پیوند به سرقت‌های مسلحانه، ترور و قتل بازداشت کرده‌اند، مجرم‌های متکرر هستند.

محمدایوب انصاری، فرمانده پولیس هرات نیز تأیید می‎‌کند که بیشتر مجرمانی را که اخیرأ بازداشت کرده‌اند، سابقۀ جرمی دارند.

سعد خطیبی، رییس اتاق‌های تجارت و صنایع هرات نیز می‌گوید که برخی از جرایم سازمان‌یافته به ویژه دزدی‌های مسلحانه و ترور از داخل زندان هرات سازماندهی می‌شوند.

اما دادستانی و مسؤولان زندان هرات، زندان این ولایت را معیاری‌ترین بازداشتگاه در سطح کشور میدانند و می‌گویند که در این زندان 2800 تن زندانی‌ اند که از این میان، 2 هزارشان مشغول آموزش، فن‌وحرفه و برنامه‌های بازپروری اند.

عبدالحق احمدی، رییس دادستانی هرات می‌گوید، دادگاه بالای مجرمان متکرر، جزایی سنگین‌تر وضع می‌کند.

کبیر سیار، مسؤول مطبوعاتی زندان هرات می‌گوید، آنان برنامه‌های سوادآموزی، آموزش قران‌کریم و کامپیوتر را برای زندانیان فراهم ساخته اند.

به گفتۀ او، سازماندهی حملات از داخل زندان شایعه است.

جرایم سازمان‌یافته به ویژه ترور، آدم‌ربایی و سرقت‌های مسلحانه از چالش‌های اساسی باشنده‌گان هرات به شمار میروند که هرازگاهی اوج گرفته و سبب نگرانی شهروندان می‌شود.