شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

هشدار بغلانی‌ها به انهدام پایه‌های برق کابل 18 سرطان|تیر 1396

 

حدود چهار سال می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین مراکز انرژی برق ولسوالی بغلان مرکزی ولایت بغلان آمادۀ برق‌رسانی به باشنده‌گان این ولسوالی است، اما شرکت قراردادی به خاطر نپرداختن پول بودجۀ ساخت این مرکز، روند توزیع برق را متوقف کرده و باشنده‌گان بغلان مرکزی مجبورند با تحمل 47 درجۀ گرما، بدون انرژی برق در این ولسوالی زنده‌گی‌ کنند.

شورای ولایتی و شماری از باشنده‌گان بغلان مرکزی با انتقاد از ضعف مدیریتی در وزارت انرژی و آب هشدار می‌دهند که اگر این معضل حل نشود، به زودی پایه‌های برق وارداتی کابل که در زمین‌های زراعتی آنان بنا شده را منهدم خواهند کرد.

ارباب فرامرز، یکی از بزرگان قومی می‌گوید، با این که چهار سال از ساخت مرکز برق چم‌قلعۀ ولسوالی بغلان مرکزی می‌گذرد، شرکت قراردادی به دلیل نپرداختن پول بودجۀ این پروژه از سوی وزارت آب و برق، روند توزیع برق را متوقف کرده است.

حاجی دل آقا، دیگر بزرگ قومی می‌گوید، آنان دیگر ظلم را تحمل نکرده و پایه‌های برق وارداتی کابل را که از زمین‌های‌شان می‌گذرد، منهدم خواهند کرد.

گوهرخان بابری، ولسوال بغلان مرکزی می‌گوید، در کنار مردم، پاسگاه‌ها و مراکز نظامی این ولسوالی نیز با کمبود برق روبه‌رو اند.

به گفتۀ او، برق فعلی بغلان برای مردم این ولسوالی بسنده نیست و از این‌رو مشکلات مردم بیشتر شده است.

اسدالله شهباز، رییس شورای ولایتی بغلان میگوید که وزارت انرژی و آب در چهار سال گذشته به بهانه‌های مختلف آنان را فریب داده و مرکز برق بغلان مرکزی را فعال نکرده است.

رییس شورای ولایتی بغلان هشدار می‌دهد، اگر این مشکل حل نشود، مردم محل جریان برق وارداتی کابل را قطع می‌کنند.

امان‌الله غالب، معین انرژی وزارت آب و برق می‌گوید، دلایل گونه‌گونی سبب شده که کار فعال‌سازی این مرکز با تأخیر روبه‌رو شود.

به گفتۀ او، شرکت قراردادی این مرکز نیز جریمه شده و آنان به زودی کار توزیع برق و فعال‌سازی آن را آغاز خواهند کرد.

بغلان در کنار داشتن دو بند برق‌آبی، برای برق‌رسانی از برق وارداتی نیز استفاده می‌کند، اما هنوز هم باشنده‌گان بیشتر مناطق این ولایت از داشتن انرژی برق محروم اند.