آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

همکاری علمای کنری با داعش 18 سرطان|تیر 1396

 

والی کنر از همکاری شماری از علمای این ولایت با داعش خبر می‌دهد. وحیدالله کلیمزی، والی کنر که امروز (یک‌شنبه) در نشستی مردمی در ولسوالی اسدآباد صحبت می‌کرد می‌گوید، شماری از عالمان دین این  ولایت بر علاوۀ دیگر هراس‌افگنان با گروه داعش نیز به گونۀ مستقیم همکارند.

به گفتۀ او، این علما با همکاری داعش جوانان را تشویق می‌کنند تا با این گروه بپیوندند.

والی کنر، از عالمان دین می‌خواهد که در برابر ظلم هراس‌افگنان و به ویژه داعشیان خاموش ننشینند.

آقای کلیمزی، خطاب به عالمان دین این ولایت می‌گوید: «در بارۀ دادن فطر، صدقه، واجب و مستحب از طریق منبرها صحبت می‌کنید، اما در بارۀ قتل و دزدی چرا چیزی نمی‌گویید؟»

هر چند والی کنر از هیچ عالم دین و مدرسه‌یی نام نمی‌برد، اما از عالمان دین می‌خواهند که مدرسه‌ها را به مراکز خشونت در برابر دولت مبدل نسازند.

آقای کلیمزی، هشدارمی‌دهد، اگر عالمان دین این ولایت دست از اعمال ضد دولتی بر ندارند پیامدهای بدی در انتظارشان خواهد بود. 

با این حال مولوی‌عبدالرحمان، رییس شورای علمای کنر در گفت‌وگویی با سلام‌وطندار در بارۀ این گفته‌های والی کنر، چیز نمی‌گوید.

شماری از باشنده‌گان کنر نیز از اوضاع کنونی و نفوذ داعش در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، در این ولایت شماری از عالمان دین هستند که از دولت معاش می‌گیرند، اما بر ضد دولت تبلیغ می‌کنند و از مخالفان دولت پشتی‌بانی کرده در مراسم نماز جنازه نیروهای امنیتی اشتراک نمی‌کنند.

والی کنر در حالی از نفوذ داعش و همکاری عالمان دین با داعشیان در این ولایت سخن می‌گوید که پیش از این فرمانده پولیس کنر نیز از حضور افراد مسلح غیرمسؤول و وجود مراکز آموزشی هراس‌افگنی در این ولایت خبر داده بود.