شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

افزایش قتل زنان در تخار 19 سرطان|تیر 1396

 

قتل زنان در ولایت تخار در سه ماه نخست امسال در مقایسه به سه ماه نخست سال‌ پار افزایش یافته است. مسؤولان ریاست امور زنان تخار می‎گویند، در سه ماه نخست امسال خورشیدی 5 رویداد قتل زنان ثبت این ریاست شده، در حالی که در زمان مشابه در سال پار 4 رویداد قتل به ثبت رسیده بود.

رزم‌آرا حواش، رییس امور زنان ولایت تخار به سلام‌وطندار می‌گوید، از میان این 5 رویداد قتل، 4 رویداد آن در یک ماه اخیر در شهر تالقان مرکز این ولایت رخ داده است. به گفتۀ او، این زنان نخست اختطاف و مورد تجاوز قرار گرفته سپس کشته شده‌اند.

خانم حواش می‌گوید، عامل بیشتر این قتل‌ها افراد مسلح غیرمسؤول اند که پولیس توانایی بازداشت آنان را ندارد.

شماری از فعالان حقوق زن در تخار نیز از افزایش قتل زنان در این ولایت ابراز نگرانی می‌‌کنند.

سیمین حسینی، فعال حقوق زن در تخار، نهادهای عدلی و قضایی این ولایت را در به کیفررساندن عاملان خشونت در برابر زنان به بی‌پروایی متهم می‌کند و می‌گوید، مسؤولان این نهادها پرونده‌های قتل زنان را به گونۀ جدی پی‌گیری نمی‌کنند.

اما خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار می‌گوید، تاکنون عاملان قتل‌های یک ماه اخیر زنان در این ولایت شناسایی نشده‌اند و هنوز روشن نیست که آیا این زنان توسط افراد مسلح غیرمسؤول به قتل رسیده‌اند یا نه. آقای اسیر می‌گوید، هرگاه عاملان این قتل‌ها شناسایی شوند، آنان را بازداشت و به نهادهای عدلی و قضایی می‌سپارند.

بر بنیاد آمارهای مسؤولان ریاست امور زنان تخار، سال گذشته، در مجموع 395 رویداد خشونت‌آمیز در برابر زنان در این ولایت ثبت شده بود، اما در سه ماه نخست امسال 84 رویداد خشونت‌آمیز چون قتل، لت‌وکوب و تجاوز جنسی در برابر زنان ثبت شده است.

به گفتۀ آنان آمارهای خشونت در برابر زنان در این ولایت بیشتر از رقم ثبت شده می‌باشد و این خشونت‌ها در بخش‌هایی زیر ادارۀ طالبان و جاهایی که افراد مسلح غیرمسؤولان حضور دارند رخ می‌دهد.