شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

کاهش حقوق سربازان پکتیا به خاطر بهبود وضعیت امنیتی 20 سرطان|تیر 1396

 

مقام‌های امنیتی ولایت پکتیا از کاهش حقوق ماهانۀ سربازان این ولایت خبر می‌دهند. به گفتۀ آنان، کاهش حقوق سربازان تأثیر بدی بر فعالیت‌ نیروهای نظامی دارد.

بر بنیاد مکتوبی که برای کاهش حقوق سربازان به این ولایت فرستاده شده، «بهبود امنیت و کاهش تهدیدات امنیتی» از جمله دلایل کاهش حقوق سربازان عنوان شده است.

توریالی، یکی از سربازان در جبهۀ نبرد می‌گوید، به جای این که حقوق‌شان در فصل فعالیت گروه‌های تروریستی افزایش یابد، حقوق آنان 1500 افغانی کم شده است. توریالی می‌گوید، از زمانی که این خبر به گوشش رسیده، انگیزه‌اش برای بودن در خط نخست از بین رفته است.

عبدالله، سرباز دیگر می‌گوید که دلایل کاهش حقوق‌شان بسیار «بی‌جا» بوده است.

توریالی عبدیانی، فرمانده پولیس پکتیا کاهش حقوق نیروهای امنیتی را می‌پذیرد، اما می‌گوید، تلاش دارند این تصمیم را تغییر دهند.

به گفتۀ عبدیانی، به خاطر فعالیت خوب سربازان این ولایت، وضعیت امنیتی بهبود یافته و عملکرد این‌چنینی تأثیر بدی بر روحیۀ نیروهای امنیتی دارد. او می‌گوید که در این مورد با مقام‌های ارشد امنیتی گفت‌وگو می‌کند.

افزون بر پکتیا، حقوق سربازان چهار ولایت دیگر نیز کاهش یافته است و وزارت داخلۀ افغانستان علت این کاهش را بهبود امنیت در این ولایت‌ها عنوان کرده، در حالی که پکتیا هنوز شاهد حضور نیروهای طالبان در مناطق گوناگون خود است.