شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

20 هزار کودک کندهاری مصروف کارهای شاقه‌اند 20 سرطان|تیر 1396

 

تنها در زباله‌دانی چهار راه شهیدان مرکز کندهار، در فاصلۀ چند دقیقه‌یی نزدیک به پنج کودک به این زباله‌دانی سر می‌زنند و با دستان‌شان اشیای فلزی، پلاستیک و کاغذ جست‌وجو می‌کنند.

این کودکان که میان 7 تا 12 سال دارند، از خانواده‌های غریب شهر هستند و از بام تا شام برای یافتن لقمه نانی در میان زباله‌ها می‌گردند تا چیزی برای فروش یا خوردن پیدا کنند.

ادریس، یکی از هزاران کودکی است که صبحِ زود از خانه بیرون شده و تا عصر از میان زباله‌های شهر آهن، پلاستیک و کاغذ گردآوری می‌کند.

به گفتۀ او، روزانه 70 تا 100 افغانی از فروش زباله‌ها به دست می‌آورد و با آن لقمه نانی برای خود و خانواده‌اش تهیه می‌کند.  

آغاگل، یکی دیگر از این کودکان می‌گوید، بیشتر وقت هم‌سن‌وسال‌هایش به خاطر غریبی‌اش او را تمسخر می‌کنند، اما او تمام این حرف‌ها را نادیده گرفته و به کارش ادامه می‌دهد.

مسوؤلان کمیسیون حقوق بشر کندهار می‌گویند، هم‌اکنون 20 هزار کودک در این ولایت به دلیل مشکلات اقتصادی، کار شاقه می‌کنند.

شمس‌الدین تنویر، مسؤول بخش کودکان کمیسیون حقوق بشر کندهار در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، در کنار کودکان کندهاری، کودکان ولایت‌های هلمند، زابل و ارزگان نیز در کندهار مصروف کارهای شاقه‌اند.  

مسؤولان کمیسیون حقوق بشر کندهار می‌گویند، تاکنون چندین‌بار در این مورد با مقام‌های حکومتی گفت‌وگو کرده و نگرانی‌های‌شان را با آنان شریک ساخته‌اند، اما هنوز توجهی از سوی حکومت به این موضوع نشده است.