سه‌شنبه 3 دلو|بهمن 1396 برابر با 23 جنوری 2018

کاهش 70 درصدی واردات مواد سوختی کم‌کیفیت از بندرهای هرات 21 سرطان|تیر 1396

 

مسؤولان نماینده‌گی ادارۀ نورم و ستندرد هرات از کاهش واردات 70 درصدی مواد نفتی و گازمایع کم‌کیفیت به این ولایت خبر می‌دهند. آنان می‌گویند، توجه جدی در روند سنجش کیفیت مواد نفتی و گاز مایع وارداتی از بندرهای اسلام‌قلعه و تورغندی، سبب کاهش 70 درصدی واردات این مواد به این ولایت شده است.

عبدالواسع خادمی، سرپرست نماینده‌گی ادارۀ نورم و ستندرد هرات می‌گوید، با ایجاد شعبه‌های این اداره در دو بندر اسلام‌قلعه و تورغندی، بازرگانانی که پیش از این مواد نفتی کم‌کیفیت را به کشور وارد می کردند، اکنون نمی‌توانند این کار را کنند.

اما آقای خادمی، با ابراز نگرانی می‌گوید که اکنون این بازرگانان مواد نفتی کم‌کیفیت را از مرزهای ولایت‌های همجوار که ادارۀ زیادی در آن‌ها وجود ندارد، به کشور وارد می‌کنند.

سرپرست نماینده‌گی ادارۀ نورم و ستندرد هرات می‌گوید که از 3 ماه اخیر سال پار تاکنون از ورود بیش از 80 تانکر مواد نفتی و گاز مایع کم‌کیفیت به داخل شهر هرات جلوگیری کرده‌اند و جواز 11 شرکتی که خلاف قانون در این ولایت فعالیت می‌کردند نیز ملغا شده است. 

نماینده‌گی ادارۀ نورم و ستندرد برای نخستین بار در سال 1392 خورشیدی از سوی ادارۀ نورم و ستندرد افغانستان برای سنجش کیفیت مواد نفتی و گاز مایع وارداتی در بندرهای اسلام‌قلعه و تورغندی هرات گشایش یافت.