آدينه 29 جدی|دی 1396 برابر با 19 جنوری 2018

حمایت کابل از واکنش ناتو و مسکو در برابر صلح افغانستان 24 سرطان|تیر 1396

 

مقام‌های ناتو و روسیه در نشستی مشترک دو روز پیش (22 سرطان/تیر) از روند صلح افغانستان حمایت‌شان را اعلام کردند. در این نشست مشترک، مسکو و ناتو گفته که امنیت افغانستان، امنیت منطقه است.

الکساندر کروشکو، نمایندۀ مسکو در سازمان ناتو در این نشست گفته بود، ناتو و روسیه نمی‌گذارند تروریسم از افغانستان به دیگر کشورها سرایت کند. او در این نشست خواهان افزایش کمک‌های ناتو به افغانستان شده بود.

شکیب مستغنی، سخئگوی وزارت خارجۀ افغانستان از حمایت روسیه و ناتو از صلح افغانستان استقبال می‌کند و می‌گوید، حمایت کشورها از روند صلح افغانستان ستایش برانگیز است.

آگاهان نیز حمایت روسیه و ناتو را از روند صلح افغانستان به سود کابل می‌دانند.

جاوید غفور می‌گوید، شکست افغانستان در برابر تروریسم به معنای شکست ناتو است و وضعیت افغانستان برای منطقه مهم پنداشته می‌شود. به گفتۀ آقای غفور، با افزایش ناامنی در افغانستان تروریسم گسترش یافته و مواد مخدر بیشتر از پیش دادوستد می‌شود که این موارد تهدیدات جدی‌یی برابر مسکو خواهند بود.

انتظار خادم، آگاه سیاسی نیز گفت‌وگو ناتو و مسکو را با محوریت صلح افغانستان به دید مثبت می‌بیند، اما می‌گوید، این به معنای عدم همکاری مسکو با طالبان نیست. به گفتۀ او، هر دو طرف در افغانستان منافعی دارند.

پیش از این بارها گزارش‌هایی مبنی بر حمایت مسکو از طالبان در افغانستان منتشر شده بود، اما چندی پس از نشر این گزارش‌ها ناتو اعلام کرد که در این مورد تاکنون به مدارک یا شواهدی دست نیافته‌اند.


در همین زمینه

نگرانی‌ها از همکاری مسکو با طالبان؛ سفیر روسیه به سنا می‌رود

مدارک همکاری مسکو با طالبان روی میز وزارت خارجۀ روسیه