شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

انتقاد تند نور از استبداد ارگ؛ «حکومت را مجبور به آوردن اصلاحات می‌کنیم» 25 سرطان|تیر 1396

 

عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با اشاره به رییس جمهور، کسانی که کمیسیون تدارکات را زیر دست دارند و عقد قراردادهای ملی در اختیارشان است را «دزد» می‌خواند و می‌گوید، در حکومت وحدت ملی استبداد به اوج خود رسیده و قدرت به دست چند فرد مشخص است.

آقای نور، امروز در نشستی که در حمایتش برگزار شده بود، سران حکومت وحدت ملی را به باد انتقاد گرفت.

والی بلخ که پس از ایجاد شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان در انقره برای بار نخست سخن می‌گوید، هدف از ایجاد ائتلاف عالی نجات افغانستان را آوردن اصلاحات در حکومت می‌خواند.

والی بلخ می‌گوید، وضعیت امنیتی به دلیل بی‌کاره‌گی و عدم مدیریت به وخامت گراییده و هر روز فرزندان افغانستان تلف می‌شوند، «اما شماری فقط به دنبال گردآوری پول‌اند.»

نور در بخش دیگری از سخنانش بر ریاست اجرایی و دکتر عبدالله تاخت و دلیل قطع رابطه‌اش را عدم توانایی و صلاحیت عبدالله عبدالله در حکومت می‌خواند. رییس اجرایی حزب جمعیت همچنان عدم حمایت ریاست اجرایی از اعتراضات اخیر شهروندان را «شرم‌آور» می‌داند.

عطامحمد نور همچنان پروندۀ بدرفتاری جنسی عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری را با احمد ایشچی سیاسی می‌داند و می‌گوید، این پرونده حقوقی است و نهادهای خارجی نباید آن را سیاسی جلوه دهند.

نور شورای عالی ائتلاف را راه نجات افغانستان می‌خواند و می‌گوید، این ائتلاف در تمام بخش‌ها برنامه دارد و مصمم به اصلاح حکومت وحدت ملی است. او از کشورها و نهادهای بین‌المللی خواست در برابر این ائتلاف «دانه‌چنینی» نکنند و از حدشان نگذرند.

والی بلخ می‌افزاید، او وابسته به هيچ كشوری نيست و اگر حكومت اصلاح نشود و کشورها طرف واقع شوند، «ما از كمك هر كشوری استفاده خواهيم كرد.»

سخنگویان ریاست جمهوری همواره در پیوند به انتقاد اعضای شورای عالی ائتلاف نجات برای افغانستان گفته‌اند، سران این ائتلاف که عضو حکومت‌اند، در دستاوردها و شکست‌های حکومت شریک‌اند.

حکومت وحدت ملی در حالی از سوی عطامحمد نور به باد انتقاد گرفته می‌شود که 9 سرطان/تیر احزاب جمعیت اسلامی، وحدت و جنبش ملی اسلامی افغانستان ائتلافی را در کشور ترکیه تشکیل دادند.


در همین زمینه

ارگ چرا نگران ائتلاف نجات است؟

حکمتیار جبهه‌گیری علیه «ائتلاف نجات» را رد کرد

حکمتیار «اجماع ملی» تشکیل می‌دهد؛ پاسخی به ائتلاف جمعیت، جنبش و وحدت