شنبه 5 حوت|اسفند 1396 برابر با 24 فبروری 2018

یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است 26 سرطان|تیر 1396

 

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از افزایش دو درصدی تلفات غیرنظامیان در جریان شش ماه نخست امسال خبر می‌دهد؛ 1662 کشته از 1 جنوری تا 30 جون.

در تازه‌ترین گزارش این سازمان، شمار کشته‌شده‌ها در نبردهای مسلحانه در این مدت به 3581 تن می‌رسد که یک درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که استفادۀ دوامدار و بی‌رویه از مواد انفجاری و مواد جاسازی‌شده و غیرقانونی «تأسف‌برانگیز» است و «بکارگیری از چنین موادی باید بلافاصله متوقف شود.»

بر پایۀ گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد، 40 درصد تلفات در مدت شش ماه نخست سال ناشی از مواد انفجاری کارگذاری‌شده بوده است؛ 596 کشته و 1483 زخمی.

همچنان تلفات ناشی از حملات انتحاری و حملات پیچیده (حملۀ انتحاری با استفاده از چندین نوع سلاح) 259 کشته و 892 زخمی به‌جا گذاشته است؛ این رقم افزایش 15 درصدی را نسبت به سال 2016 نشان می‌دهد.

بر پایۀ این گزارش، بیشتر تلفات ناشی از این نوع حملات در نتیجۀ حملۀ 31 ماه می بود که انفجار بمب جاسازی‌شده در یک تانکر 92 کشته و دست‌کم 500 زخمی در میان غیررنظامیان برجا گذاشت؛ این رویداد مرگبارترین انفجار از سال 2001 به این‌سو خوانده می‌شود.

این گزارش در برگیرندۀ پیشنهاداتی از جمله درخواست از نیروهای مخالف دولت برای توقف هدفگیری افراد غیرنظامی و اجرای دستورالعمل‌های رهبری طالبان برای پایان‌دادن به چنین حملات است.

در این گزارش از نیروهای دولتی تقاضا شده تا استفاده از سلاح‌هایی چون خمپاره و راکت در ساحات تجمع غیرنظامیان را توقف داده و استفاده از شبه‌نظامیان طرفدار حکومت و گروه‌های مشابه در این مناطق جلوگیری شود. در این گزارش همچنان به حمایت دوامدارِ نیروهای نظامی بین‌المللی برای پشتی‌بانی و آموزش قوای ملی افغانستان تأکید شده است .

زید رعدالحسین، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر نیز می‌گوید، هر یک از ارقام تلفات غیرنظامیان، ضربۀ روحیِ غیرقابل تصور، رنج‌ها و نقض‌های ظالمانۀ حقوق بشریِ مردم را نشان می‌دهد.

ارقام گزارش سازمان ملل، نشان‌دهندۀ ازدیاد در شمار تلفات زنان و کودکان است؛ در این گزارش در مجموع کشته‌شدن ۱۷۴ و زخمی‌شدن ۴۶۲ تن از زنان تأیید گردیده که در مقایسه عینِ مدتِ سال گذشته در حدود ۲۳ فیصد افزایش را نشان می‌دهد و رقم تلفات کودکان نیز در این مدت 9 درصد افزایش داشته است (436 کشته و 1441 زخمی).

بر پایۀ گزارش، تلفات ناشی از حملات نیروهای مخالف دولت 12 درصد افزایش یافته است (1141 کشته و 2348 زخمی). این رقم در حدود ۶۷ درصد آمار مجموعی تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهد. از مجموع این رقم، در حدود ۴۳ درصد آن به طالبان، ۵ درصد به داعشِ بخش خراسان و باقی‌مانده به حمله‌کننده‌گانی که هویت‌شان هنوز مشخص نیست، نسبت داده شده است.

با این حال این گزارش حاکی از کاهش 10 درصدی تلفات غیرنظامیان در نبردهای زمینی است (434 کشته و 1375 زخمی).

بر پایۀ این گزارش، کاهش در تلفات ناشی از جنگ‌های زمینی در نتیجۀ کاهش در آمار تلفات ناشی از استفاده از سلاح‌های انفجاری/پرتابی به ویژه هاوان توسط نیروهای طرفدار دولت، به میان آمده است، با این حال یوناما از افزایش 43 درصدی تلفات غیرنظامیان (95 کشته و 137 زخمی) در حملات هوایی نیروهای حامی دولت خبر می‌دهد.

یوناما می‌گوید که بیشترین رقم تلفات در کابل، هلمند، کندهار، ننگرهار، اُرزگان، فاریاب ، هرات، لغمان، کندز و فراه رخ داده است.

در پایان گزارش سازمان ملل رقم مجموعی تلفات غیرنظامیان ناشی از منازعات مسلحانه در افغانستان از 2009 به این‌سو را 26500 تن کشته و اندکی کمتر از 49000 تن زخمی عنوان کرده است.

همچنان امروز مسؤولان گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی (CPAG) در یک نشست خبری در کابل می‌گویند، یافته‌های آنان نشان می‌دهد که جنگ نامتعارف در افغانستان منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

عاتف فقیرزاده، عضو این گروه می‌گوید، بخشی از تلفات غیرنظامیان به علت عدم رعایت کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی جنگ است.

به گفتۀ آقای فقیرزاده، مشخص‌نبودن دو مفهوم دوست و دشمن، عدم تعریف درست از غیرنظامیان و مکان یا ساحه عملیات، دست‌به‌دست شدن مناطق در حال جنگ و ماین‌گذاری‌ها از سوی نیروهای حکومتی از عواملی‌اند که سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

عزیزالرحمان تسل، مسؤول گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می‌گوید، بر اساس یافته‌های آنان، ماه جون سال 2017 میلادی، خونین‌ترین ماه از نگاه تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده است.

آقای تسل می‌گوید، در این ماه 249 فرد کشته و 794 تن زخمی شده‌اند که در میان 16 ولایتی که مستقیماً در تیررس حملات قرار داشتند، کابل خونین‌ترین ولایت بوده است.