چهارشنبه 2 حوت|اسفند 1396 برابر با 21 فبروری 2018

سفری به ناوۀ هلمند نیم ساعت پس از خروج طالبان 26 سرطان|تیر 1396

صفت‌الله زاهدی سلام‌وطندار  

دقیقاً نیم ساعت پس از آن پایم را به ناوۀ هلمند گذاشتم که این ولسوالی از کنترل طالبان خارج شده بود. این ولسوالی تقریباً به ویرانه‌یی تبدیل شده و کمتر باشنده‌یی را می‌توان در این حوالی پیدا کرد، بیشتر باشنده‌گان ناوه به ولسوالی‌های همجوار آواره شده‌اند.

با چند تن از باشنده‌گان ناوه گپ‌وگفتی کردم. آنان می‌گویند عملیات نیروهای امنیتی باید تا پاک‌سازی مکمل مناطق ادامه داشته باشد.  آنان می‌گویند، حکومت باید پیش‌ازپیش چارۀ کار را کند، نه این که پس از هجوم طالبان، سلاح به دست بگیرد و نگران امنیت شود.

پس این گفت‌وگوی کوتاه پای صحبت‌های ولی‌محمد احمدزایی، فرمانده قول اردوی 215 میوند با جمعی از خبرنگاران نشستیم. به گفتۀ آقای احمدزایی، در نتیجۀ درگیری نیروهای امنیتی با طالبان، 80 تن از افراد این گروه کشته شده و 25 تن دیگر زخم برداشته‌اند و در این میان، بیش از 200 ماین کارگذاری‌شده را خنثا کرده‌اند.

فرمانده پولیس قول اردوی 215 میوند می‌گویند در عملیات نیروهای امنیتی برای پاک‌سازی ناوه، حدود 20 حملۀ هوایی انجام شده. او می‌افزاید که در این زدوخوردها هیچ آسیبی به نیروهای امنیتی نرسیده است.

حیات‌الله حیات، والی هلمند نیز می‌گوید که اداره‌های این ولسوالی دوباره فعال خواهند شد و ساخت‌وساز پروژه‌ها هم هرچه زودتر از سر گرفته می‌شوند.

با این حال قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان به سلام‌وطندار می‌گوید که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از منطقه عقب‌نشینی کرده‌اند، اما با آن هم بیشتر مناطق در تصرف آنان قرار دارد.

هلمند یکی از ولایت‌های ناامن در جنوب افغانستان است که گروه طالبان در آن حضور و فعالیت گسترده دارند.