شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

پاسخ به ائتلاف‌های نوتشکیل: آنانی که در نظام‌اند، حقیقتاً خودشان را نقد می‌کنند 27 سرطان|تیر 1396

 

حزب محور مردم افغانستان دو روز پیش با حضور رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و رنگین‌دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی اعلام موجودیت کرد؛ در این حزب شمار زیادی از مقام‌های پیشین حکومتی سهیم‌اند و عطامحمد نور والی بلخ، عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهور و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی نیز چندی پیشتر از آن، شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان را تشکیل دادند.

آقای نور دو روز پیش (25 سرطان/تیر) در همایشی که به حمایت از ائتلاف جدید در بلخ راه‌اندازی شده‌ بود حکومت را به باد انتقاد گرفت و کسانی که کمیسیون تدارکات را زیر دست دارند و عقد قراردادهای ملی در اختیارشان است را «دزد» خواند و گفت، در حکومت وحدت ملی استبداد به اوج خود رسیده و قدرت به دست چند فرد مشخص است.

اما ریاست جمهوری می‌گوید، آنانی که در نظام‌اند و از حکومت انتقاد می‌کنند، «حقیقتاً انتقادهای‌شان به خودشان بر می‌گردد.»

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری با بیان این مطلب به سلام‌وطندار می‌گوید که ایجاد ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی در کشور بیان‌گر دموکراسی و آزادی بیان در کشور است.

فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل به این باور است که ایجاد ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی در کشور گامی به سمت توسعۀ کشور است.

به گفتۀ آقای جلال، تشکیل ائتلاف‌ها از سوی منتقدان حکومت بهتر از خشونت و مسلح‌شدن علیه حکومت است.

یونس فکور، یکی دیگر از آگاهان به این باور است که ایجاد ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی برای روشن‌کردن اذهان باشنده‌گان کشور مهم است، اما بیشتر اوقات این گونه ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی از سوی افرادی ایجاد می‌شود که از سمت‌های حکومتی‌شان برکنار می‌شوند و با هشدار به حکومت میخواهند خواسته‌های‌شان را بالای حکومت بقبولانند.