شنبه 30 جدی|دی 1396 برابر با 20 جنوری 2018

واکنش مجلس به تشکیل ائتلاف‌ها: «نظام کنونی بدیل ندارد» 28 سرطان|تیر 1396

 

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان در نشست امروز می‌گویند، تشکیل ائتلاف‌ها از سوی شخصیت‌هایی که در داخل نظام‌اند در وضعیت کنونی به نفع حکومت نیست.

نظیفه ذکی می‌گوید، باید جلو افرادی که زیر چتر حکومت کار می‌کنند و از همین نظام حقوق دریافت می‌کنند، اما به دنبال تضعیف حکومت اند، گرفته شود. بانو ذکی از رییس جمهور می‌خواهد که هرچه زودتر افرادی که از پول حکومت علیه حکومت استفاده می‌کنند را از سمت‌های‌شان برکنار کند.

همایون همایون، معاون نخست مجلس اما می‌گوید، انتقاد از حکومت و تشکیل ائتلاف‌ها، حق هر شهروند است و چنین فعالیت‌هایی به خاطر صلح و ثبات کشور انجام می‌شود، نه براندازی نظام.

در محور مردم افغانستان چهره‌هایی چون رحمت‌الله نبیل از حکومت پیشین حضور دارند.

در پایان عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس می‌گوید که در کنار وضعیت نابسامان کشور، تشکیل ائتلاف‌های گوناگون مردم را نگران کرده است. او می‌گوید، نظام کنونی بدیلی ندارد و به همین دلیل بزرگان باید برای بهبود وضعیت و اصلاح همین نظام کار کنند.

این در حالی است که اخیراً حزب محور مردم افغانستان با حضور رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و رنگین‌دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی اعلام موجودیت کرد؛ در این حزب شمار زیادی از مقام‌های پیشین حکومتی سهیم‌اند و عطامحمد نور والی بلخ، عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهور و محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی نیز، شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان را تشکیل دادند.

با این حال آگاهان به این باوراند که ایجاد ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی در کشور گامی به سمت توسعۀ کشور است. به گفتۀ آنان، تشکیل ائتلاف‌ها از سوی منتقدان حکومت بهتر از خشونت و مسلح‌شدن علیه حکومت است.