دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

«نامه‌یی به رییس جمهور»؛ نامزد جشنوارۀ فیلم لوکارنو از افغانستان 31 سرطان|تیر 1396

 

«نامه‌یی به رییس جمهور» از افغانستان، نامزد هفتادمین دور جشنوارۀ بین‌المللی لوکارنو شده است.

رویا سادات، کارگردان این فیلم می‌گوید که «نامه‌یی به رییس جمهور» نخستین فیلم سینمایی بلند است که از افغانستان در چنین جشنواره‌یی با 22 فیلم از سرتاسر جهان رقابت می‌کند.

لینا عّلم، نقش مرکزی این فیلم را بر عهده دارد و عزیز دلدار، فیلم‌نامۀ، نامه‌یی به رییس جمهور را نوشته است. این فیلم روایت زنده‌گی زن جوانی‌ست به نام ثریا که به جرم قتل همسرش محکوم به اعدام شده و برای نجات خود نامه‌یی به رییس جمهور می‌نویسد.

رویا سادات

به گفتۀ خانم سادات، نامه‌یی به رییس جمهور سوای این جشنواره، در بخش ویژۀ فیلم‌های غیررقابتی سینمایی آسیا نیز به نمایش گذشته خواهد شد.

رویا سادات می‌گوید که این جشنوار از 2 تا 12 اگست امسال در شهر لوکارنویِ لوکارنو برگزار خواهد شد.

جشنوارۀ بین‌المللی فیلم لوکارنو، پس از جشنواره‌های ونیز، کن و برلین چهارمین جنشوارۀ با اهمیت فیلم است. این جشنوارۀ بین‌المللی از نگاه تاریخی یکی از نخستین جشنواره‌های معتبر جهان به شمار می‌رود.

ویژه‌گی خاص این جشنواره، نمایش فیلم‌ها در میدان معروف پیاتزا و در فضایی باز، رویِ پرده‌یی بزرگ است. در این میدان حدود ۸۰۰۰ تماشاگر به دیدن فیلم‌ها می‌نشینند و فیلم مورد علاقۀ خود را برمی‌گزینند. جشنوارۀ لوکارنو یکی از جشنواره‌های مورد تأیید انجمن جهانی تهیه‌کننده‌گان فیلم به شمار می‌رود. جایزه اصلی این جشنواره «یوزپلنگ طلایی» نام دارد و به بهترین فیلم در بخش اصلی بین‌المللی داده می‌شود.