شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

ارگ: راهبرد کارا نیاز داریم، تعویق چند ماهه مهم نیست 31 سرطان|تیر 1396

 

 

به تازه‌گی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که راهبرد تازۀ این کشور برای افغانستان و برخی از کشورهای منطقه به تعویق افتاده و پس از چند ماهی از سر گرفته خواهد شد.

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که موضوع به تعویق‌افتادن راهبرد آمریکا برای افغانستان مهم نیست، اما این راهبرد باید کارا باشد.

نجیب‌الله آزاد، معاون سخنگوی رییس جمهور در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که تهیۀ راهبرد نظامی آمریکا برای افغانستان و برخی از کشورهای منطقه با در نظرداشت پیشنهادات حکومت افغانستان ارزنده است.

به گفتۀ آقای آزاد، به تعویق‌افتادن راهبرد نظامی آمریکا نگران‌کننده نیست. او می‌گوید، این که آمریکا یک راهبرد همه‌جانبه و سودمند برای افغانستان و برخی از کشورهای منطقه می‌سازد، اقدامی نیک است.

 

آگاهان امور نیز به این باورند که آمریکا در تلاش پایان موفق جنگ افغانستان است و از این‌رو راهبرد تازه‌اش برای افغانستان و کشورهای منطقه را به تعلیق درآورده.

محمداسحاق اتمر، آگاه سیاسی می‌گوید، آمریکا باختش را در افغانستان نمی‌پذیرد و تلاش دارد که برندۀ این نبرد باشد و از این‌رو می‌خواهد راهبرد تازۀ خود را با احتیاط کامل تهیه کند.

جاوید غفور، یکی دیگر از آگاهان سیاسی می‌گوید که نبرد افغانستان برای آمریکا سنگین تمام شده و از این‌رو در راهبرد تازه‌اش به دنبال یک راه‌حل بنیادی‌ست.

با این که تاکنون دونالد ترامپ؛ رییس جمهور آمریکا راهبردش برای پاکستان را اعلام نکرده است، اما گفته می‌شود که فشار بر پاکستان از نقاط اساسی راهبرد تازۀ آمریکا برای افغانستان و کشورهای منطقه است. آمریکا روز پیش کمک 50 میلیونی‌اش بر پاکستان را متوقف ساخت.