دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

گاوها؛ کلید تداوی ایدز 2 اسد|مرداد 1396

 

بر بنیاد یافته‌های تازۀ دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز، بدن گاوها آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کند که توان مقابله با بیماری ایدز را دارند.

این دانشمندان با تزریق نوعی از پروتین اچ‌آی‌وی به بدن گاو، متوجه شدند که این حیوان به سرعت، آنتی‌بادی‌های قدرتمندی تولید می‌کند که توانایی مقابله با این ویروس را دارند.

اکنون تلاش‌ها روی تولید آنتی‌بادی‌های مشابه در بدن انسان متمرکز شده است.

فرایند مقابله با ایدز در بدن گاو تنها به گذشت ۴۲ روز زمان نیاز دارد؛ در حالی است که تولید آنتی‌بادی‌های مشابه در بدن انسان به صورت عادی ممکن است سال‌ها طول بکشد و در نتیجه، عفونت ناشی از ویروس اچ‌آی‌وی در بدن گسترش یافته و منجر به مرگ می‌شود.

محققان دانشگاه جان هاپکینز که در حال کار بر روی این طرح تحقیقاتی هستند، می‌گویند این روش از کارآیی بسیار زیادی برای مصون‌سازی بدن انسان در برابر ویروس اچ‌آی‌وی برخوردار است. مهم‌ترین چالش برای تولید واکسن مقابله با ویروس بیماری مذکور تغییرات سریع و گستردۀ آن در درون بدن انسان است و به همین خاطر تنها یک درصد از افراد مبتلا به ایدز شانس آن را پیدا می‌کنند که آنتی‌بادی خنثاکنندۀ ویروس اچ‌آی‌وی در بدن‌شان تولید شود.

بر پایۀ یافته‌های این محققان، آنتی‌بادی‌های تولیدشده در بدن گاو برای جلوگیری از ۹۶ درصد از موارد فعالیت ۱۱۷ نوع از ویروس اچ‌آی‌وی قابل استفاده است و با استفاده از آن‌ها می‌توان در مجموع ۷۲ درصد از انواع ویروس اچ‌آی‌وی را از کار انداخت.