دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

82 درصد مکتب‌های نورستان ساختمان ندارند 3 اسد|مرداد 1396

 

مقام‌های ریاست معارف/آموزش و پرورش نورستان می‌گویند که کمبود آموزگار، نبودساختمان و نیازمندی‌های آموزشی، روند آموزش و پرورش را در این ولایت با چالش روبه‌رو کرده است.

به گفتۀ آنان، برخی از مکتب‌ها از 6 ماه به این‌سو به روی دانش‌آموزان بسته است و از این‌رو بیشتر دانش‌آموزان از نعمت آموزش محروم‌اند.

آنان می‌گویند، ولایت نورستان 225 مکتب دارد که از این میان تنها 40 باب آن ساختمان دارد و بیشتر دانش‌آموزان در هوای آزاد، زیر درختان و خیمه‌ها سرگرم آموزش‌وپرورش هستند.

محمدامین حماد، رییس آموزش‌وپرورش نورستان در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید که به علت درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای دولتی، طالبان 7 مکتب را در بخش‌هایی از ولایت نورستان به آتش کشیده‌اند و از 6 سال به این‌سو، درِ 2 لیسه در این ولایت بسته است.

آقای حماد از وزارت آموزش‌وپرورش می‌خواهد که برای بهبود روند آموزش، ساخت‌وساز ساختمان مکتب‌ها را در این ولایت اولویت بدهند.

اما والی نورستان می‌گوید که کار ساخت ساختمان 14 مکتب را که در گذشته به علت فساد اداری متوقف شده بود، دوباره آغاز کرده‌اند.

حافظ عبدالقیوم، والی نورستان نیز در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار می‌گوید، کم‌کاری و بی‌مسؤولیتی نه تنها در معارف این ولایت بلکه در بخش‌های دیگر نیز بیداد می‌کند.

به گفتۀ او، هم‌اکنون کار روی ساختمان‌سازی آموزشگاه معلمان، انستیتوت تخنیکی و مسلکی و دانش‌سرای این ولایت جریان دارد، اما با انتقاد از مسؤولان وزارت آموزش‌وپرورش می‌گوید که در بخش معارف، این وزارت توجه لازم را به نورستان نداشته اند.

مجیب مهرداد، سخنگوی وزارت معارف اظهارات والی نورستان را در پیوند به بی‌توجهی مسؤولان این وزارت در بخش آموزش‌وپرورش رد می‌کند. آقای مهرداد می‌گوید، مشکلات امنیتی و دوری راه سبب شده نظام آموزشی در این ولایت عقب بماند.

سخنگوی وزارت معارف می‌گوید، در کنار نورستان، ولایت‌های دیگری هم هستند که با مشکلات امنیتی روبه‌رو اند، اما این وزارت متعهد است تا نظام متوازن آموزشی را در تمام ولایت‌های کشور عملی کند.

مسؤولان ریاست آموزش‌وپرورش نورستان می‌افزایند که سال گذشته از تمام مکتب‌های این ولایت، 300 دانش‌آموز و امسال هم 150 دانش‌آموز فارغ شدند که در آزمون کانکور هم شرکت کرده‌اند.