دوشنبه 28 حوت|اسفند 1396 برابر با 19 مارچ 2018

ساموئل شپارد، کارگردان مشهور آمریکایی درگذشت 10 اسد|مرداد 1396

 

ساموئل شپارد، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان و بازیگر آمریکایی در نتیجۀ بیماری اسکلروز/بیماری عصبی پیشرونده، در سن ۷۳ ساله‌گی درگذشت.

این نمایش‌نامه‌نویس برندۀ پولیتزر و بازیگر نامزد جایزه اسکار به روز پنج‌شنبۀ ۲۷ جولای در خانه‌اش در ایالت کنتاکی آمریکا چشم از جهان فروبست، اما خبرش دیروز منتشر شد.

سام شپارد، چهره مشهور جایزۀ پولیتزر را در سال ۱۹۷۹ برای نمایش‌نامۀ «کودک مدفون» از آن خود کرد و نامزدی اسکار را برای ایفای نقش چاک‌ییگر در فیلم «چیزهای درست» به دست آورد.

«بلک‌تورن»، «حماقت برای عشق»، «باندیداس»، «ماگنولیاهای فولادی»، «پرونده پلیکان» و «تو هرگز اینجا نبودی» از دیگر فیلم‌های شپارد اند. سام شپارد، یکی از نویسنده‌گان فیلم‌نامۀ فیلم «پاریس، تگزاس» بود و جدیدترین اثرش درامی در سال ۲۰۱۵ بود که در شبکۀ نت‌فلیکس با عنوان «خط خون» به نمایش درآمد. آقای شپارد، علاوه بر نمایش‌نامه، داستان کوتاه نیز می‌نوشت.

یازده نمایش‌نامۀ او، برندۀ جوایز«اوبی» شدند که «شیکاگو و مادر ایکاروس»، «صلیب سرخ و توریست» و «دندان جنایت» از جمله آن‌ها بودند. شپارد، برای «غرب حقیقی» و «احمق عشق» نیز نامزد پولیتزر شده بود. آخرین نمایش‌نامه شپارد با عنوان «ریزه وحشت» در تئاتر سیگنیچر نیویارک در سال ۲۰۱۴ روی صحنه رفت.

شپارد، برای آنتونیونی، ویم وندرس و رابرت آلتمن فیلم‌نامه نوشته بود و به عنوان یک نویسنده-گارگردان فیلم «برای شمال» و «زبان خاموش» را در سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ ساخته بود.

او در سال ۱۹۸۶ به عضویت آکادمی هنر و نویسنده‌گی آمریکا  درآمد، در سال ۱۹۹۲ مدال طلای درام را از این آکادمی گرفت، در سال ۱۹۹۴ به تالار مشاهیر راه یافت و سال ۲۰۰۹ قلم لورا پلس را از بنیاد تئاتر به عنوان استاد درام آمریکا دریافت کرد.

شپارد 3 فرزند دارد که جسی، هانا و واکر نام دارند.

مراسم خاکسپاری سام شپارد، به گونۀ خصوصی برگزار می‌شود و زمانی برای برگزاری مراسم یادبود او اعلام نشده است.