شنبه 26 حوت|اسفند 1396 برابر با 17 مارچ 2018

هشدار تند سران ائتلاف نجات به حکومت؛ اگر اصلاحات نیاورید... 10 اسد|مرداد 1396

 

سران ائتلاف نجات افغانستان هشدار می‌دهند که اگر در ارگ اصلاحات به ‌میان نیاید، حکومت کنونی به کارش ادامه داده نمی‌تواند. سران این ائتلاف، امروز در همایشی با حضور صدها تن در شهر مزارشریف ارگ را به انحصارگرایی متهم می‌کنند و می‌گویند که تمام تصمیم‌های مهم از سوی چند فرد مشخص در ارگ گرفته می‌شود.

عطامحمد نور، والی بلخ و یکی از سران این ائتلاف می‌گوید، حکومت وحدت ملی به تعهداتش عمل نکرده و ائتلاف نجات افغانستان برای تأمین عدالت و «راست‌کردن پای کج این حکومت» ایجاد شده است.

آقای نور، ارگ‌نشینان را به قوم‌گرایی متهم می‌کند و می‌گوید که این علمکرد سبب شده تا روزانه ده‌ها شهروند افغانستان به بهانه‌های گونه‌گون جان‌های‌شان را از دست دهند.

والی بلخ، به سران حکومت وحدت ملی هشدار می‌دهد: «تا زمانی که انحصار قدرت را از دست چهارپنج نفر بیرون نکنید، نمی‌توانید استقرار یک‌ونیم ساله یا دو سالۀ خود را در این حکومت داشته باشید.»

عطامحمد نور، در بخشی از سخنانش می‌گوید که ادارۀ تدارکات ملی سبب افزایش فساد شده و از جامعۀ جهانی می‌خواهد تا پول‌های‌شان را بیهوده به مصرف نرسانند.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و یکی از سران ائتلاف نجات افغانستان نیز ارگ ریاست جمهوری را به انحصارگرایی متهم می‌کند و می‌گوید که در آغاز ایجاد حکومت وحدت ملی، برای تعیین مسؤولان اداره‌های دولتی با تیم اصلاحات و همگرایی مشورت صورت می‌گرفت، اما پس از آن هیچ‌گونه مشورتی با آنان انجام نشده است.

آقای محقق، از جامعه جهانی می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند. معاون دوم ریاست اجرایی، هم‌چنان به حکومت هشدار می‌دهد که مانع ورود عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری به خاک افغانستان نشود.

خواستیم در این باره دیدگاه ارگ ریاست جمهوری را نیز داشته باشیم، اما با تلاش‌های زیاد موفق نشدیم.

حدود یک ماه پیش جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی بلخ در انقره، پایتخت ترکیه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند و پس از رأی‌زنی‌های سیاسیِ چند روزه، ائتلافی را زیر نام ائتلاف برای نجات افغانستان ایجاد کردند.

قرار است ائتلاف نجات افغانستان در آیندۀ نزدیک در کابل رسماً اعلام موجودیت کند.